banner200
banner222
26 Mayıs 2016 Perşembe 16:00
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 175 üyesine beraat
banner188
banner213
banner230Davaya konu olan plan değişikliğiyle ilgili karar Bornova Belediye Meclisi tarafından 2 Kasım 2006 tarihinde alındı. Büyükşehir Belediye Meclisi ise 11 Şubat 2008 tarihinde onaylandı. Şikayet üzerine Savcılık tarafından görevlendirilen bilirkişi, alanın 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı'nda K koşullu konut alanı olarak planlandığını, dolayısıyla yapılan plan değişikliğinin Nazım İmar Planı ile uyumlu olmadığını, 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 5'inci maddesi ile Plan Yapımına Ait Esaslara Dair Yönetmeliğin 3'üncü maddesine aykırı olduğunu belirtti.

Savcılık bilirkişi raporuna dayanarak konuyu İçişleri Bakanlığı'na gönderdi. İçişleri Bakanlığı da SırAydoğan ve o dönem görev yapan belediye meclis üyesi toplam 175 kişi hakkında soruşturma izni verdi. Danıştay da soruşturma iznini onayladı. Pek çoğu plan değişikliğini hatırlamayan meclis üyeleri, Bornova ve Büyükşehir Belediyesi'nden konuyla ilgili bilgi istedi. Söz konusu parsellerin AK Parti Büyükşehir Belediyesi eski meclis üyesi Abdullah Kavuk'a ait olduğu belirtildi.

175 KİŞİYE DAVA

Soruşturma sonucunda 175 belediye meclis üyesi hakkında 1 ila 3 yıl arasında hapis cezası istemiyle İzmir 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Sulh ceza mahkemeleri kapatılınca, dava İzmir 23'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülmeye devam etti.

VALİLİK PLANA ONAY VERDİ

Bornova Belediyesi eski Başkanı, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, mahkemede verdiği ifadede, "Dava konusu plan Valilik denetimden de geçti. Valiliğin de sorumluluğu olmalı. Bu planda bir tartışma, eleştiri de olmadı. Beraatimi istiyorum" dedi. Diğer sanıklar da beraatlerini talep etti.

SUÇ UNSURU OLUŞMADI

İzmir 23'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılan son duruşmaya tutuksuz yargılanan sanıklar katılmazken, sanıkların avukatları katıldı. Sanık avukatları müvekkilerinin bu suçu işlemediğini ve ortada herhangi bir suçun da oluşmadığını belirtip, beraatlerini talep etti. Hakim de talepler doğrultusunda karar verip, suç unsuru oluşmadığından tüm sanıkların beraatine karar verip, davayı bitirdi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 26.05.2016 16:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol