banner200
banner222
11 Mayıs 2016 Çarşamba 05:00
İşyeri e-postası kovdurdu
banner188
banner213
banner230

Anayasa Mahkemesi, özel bir şirketin, “yasak aşk” yaşadığından şüphelendiği iki çalışanının kurumsal e-posta adreslerini kontrol ederek, elde ettiği bu içerikler üzerinden iş akitlerini feshetmesine onay verdi.

Yüksek Mahkeme, iki çalışanın yaptığı “Özel hayata saygı ve haberleşmenin gizliliği haklarımız ihlal edildi” başvurusunu reddetti. İstanbul’da uluslararası bir şirket, çalışanları evli olan O.Ö. ile Ö.K’nin kurumda “Evlilik dışı ilişki yaşadıkları” söylentisi ve aynı yerde çalışan O.Ö’nün eşinin ihbarı üzerine ikilinin kurum bilgisayarlarını incelemeye aldı.

Bilgisayarlarda, şirketin tahsis ettiği e-posta hesaplarından ikili arasında duygusal ilişki ve müstehcen yazışma olduğunu gösteren görüşmeler tespit edildi. Şirket, İş Yasası’ndaki “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller” gerekçesiyle O.Ö. ve Ö.K’yi 2012’de işten attı. İki çalışan, Bakırköy 12. İş Mahkemesi’nde işe iade davası açtı.

Şirket, yazışmaları delil olarak sundu. Çalışanlar haksız buldu. O.Ö ve Ö.K, AYM’ye başvurdu. AYM ikilinin haklarının ihlal edilmediğine oybirliğiyle karar verdi. Kararda şirket yönetiminin iddiaların doğruluğunu teyiti için e-posta’ları incelemesinin “meşru bir amaç” taşıdığı ve ölçülü olduğu savunuldu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 11.05.2016 05:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol