banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
23 Eylül 2016 Cuma 11:20
İsveçli gazetecinin esarette 15. yılı

                                                                                                                                                        Başta İsveç Televizyonu SVT, TV4, TV3 televizyonları ile İsveç Radyosu olmak üzere yazılı basın organları Dagens Nyheter, Svenska Dagbladet, Expressen ve Aftonbladet gazetelerinin ‘basın özgürlüğü' için ortaklaşa hazırladığı deklarasyon gün boyu ortak olarak yayınlanacak.İsveç'in tanınmış iç ve dış politika, ekonomi, kültür yazar ve gazetecileri hazırlanan görüntülü deklarasyonla Dawit Isaak'ın 15 yıldır yargısız tutukluluğunu protesto edip özgürlüğünü talep ediyorlar.

‘‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ OLMASAYDI İSVEÇ LANET BİR HAPİSHANE OLURDU" 

‘‘İfade ve basın özgürlüğü olmasaydı İsveç sessiz, tehlikeli ve lanet bir hapishane ve diktatörlük olurdu’’  sözleriyle başlayan görüntülü manifestoda İsveç Televizyonu gazetecisi Mats Knutson ‘‘Dawit İsaak yanlız değil. Dünyanın dört bir köşesinde 200-250 gazeteci hapishanelerde. Bu gazetecilerin ortak yanı ülkelerindeki iktidar sahiplerinin onları susturmak istemesi. Amaç görevleri olan iktidarı sorgulamalarının engellenmesi. Her ne kadar açıklık ve özgür toplumu peşinen kabul ediyor olsak da durum hiç te böyle değil. Hem demokrasi hem de ifade özgürlüğünü her gün yeniden kazanılmalı" diye konuştu.

HAYATTA OLUP OLMADIĞI BİLE BİLİNMİYORDU

Eritre'deki bir gazeteye hükümetin politikasını eleştiren makaleler yazdığı suçlamasıyla 23 Eylül 2003 tarihinde tutuklanan İsaak hakkında aradan 15 yıl geçmesine rağmen dava açılmadı ve yargı karşısına çıkarılmadı. Ailesi ve avukatlarıyla görüşmesine izin verilmedi. İsaak'ın hayatta olup olmadığı da bundan bir kaç öncesine kadar bilinmiyordu.

İsveçli  gazeteci Dawit İsaak 2001 yılında görev yaptığı Eritre'de ‘vatan haini' suçlamasıyla gözaltına alındığı günden beri yargılanmadan hapiste tutuluyor

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 23.09.2016 11:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177