banner200
banner222
20 Mart 2016 Pazar 13:00
İstiklal bombacısının kimliği kesinleşti
banner188
banner213
banner230

Canlı bombanın patladığı olay yerinde elde ettiği deliller üzerinden Mehmet Öztürk'ün ismine ulaşan polis, eldeki fotoğraflar ve görüntüleri bombacının Gaziantep'teki ailesine gösterdi. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin gösterdiği fotoğrafları ailesi de teyit etti. Babasından DNA eşleştirmesi için kan, kıl ve tükürük örnekleri alınarak kriminal incelemeye gönderildi. Yapılan incelemenin ardından canlı bombanın Mehmet Öztürk olduğu kesinleşti.

DNA eşleştirmesi sonucu dünkü Taksim saldırısının faili olduğu belirtilen canlı bomba Mehmet Öztürk'ün babası ve kardeşi Gaziantep’te gözaltına alındı.

AİLESİNDE IŞİD'E YAKIN İSİMLER DİKKAT ÇEKTİ

Bombacı Mehmet Öztürk'ün poliste daha önce herhangi bir suçtan kaydı olmadığı ancak ailesinde IŞİD'e yakın isimler olduğu ve poliste kayıtları olduğu belirlendi.

Ancak Mehmet Öztürk'ün poliste bir suç kaydı olmadığı için saldırıyı hangi örgüt adına yaptığı henüz tespit edilemedi.

BABASINDAN DNA ÖRNEĞİ ALINDI

İstanbul'da, düzenlenen intihar saldırısını gerçekleştiren kişinin 24 yaşındaki Mehmet Ö. olma ihtimali üzerine Gaziantep'te yaşayan babasından DNA eşleştirmesi için örnek alındı.

İstanbul'dan gelen patlama öncesi canlı bombanın fotoğrafları IŞİD şüphelisi Mehmet Öztürk'ün, Gaziantep'te yaşayan fabrika işçisi olan babasına gösterildi. Baba Öztürk de net olmayan fotoğraftaki kişinin, uzun süredir kayıp olan Suriye'de olduğunu düşündükleri ancak bir süre önce İstanbul'da olduğunu haber veren oğluna benzediğini söyledi. Bunun üzerine DNA eşleştirmesi için Mehmet Öztürk'ün babasından DNA eşleştirmesi için kan, kıl ve tükürük örnekleri alınarak kriminal incelemeye gönderildi.

Yapılan eşleştirmenin ardından canlı İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırıyı yapan kişinin Mehmet Öztürk olduğu kesinleşti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 20.03.2016 13:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol