banner200
banner222
05 Eylül 2016 Pazartesi 17:20
İşte Erdoğan-Putin görüşmesinin detayları
banner188
banner213
banner230


Peskov konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Hem heyetlerle, hem de başta tek daha sonra dışişleri bakanlarının katılımıyla olmak üzere çok uzun oturdular. Daha sonra Suriye konusunda fikir alışverişi yaptılar. Gayet güven verici ve detaylı bir görüşme oldu" ifadelerini kullandı.

Peskov, heyetlerin bulunduğu kısımda sene sonuna kadar düzenlenmesi planlanan Üst Düzey İşbirliği Konseyi (UDİK) toplantısı başta olmak üzere Rusya-Türkiye işbirliğinin tüm formatlarının yenilenmesi grafiğinin masaya yatırıldığını belirtti.

Peskov’un verdiği bilgiye göre, stratejik planlama grubu toplantısının da sonbahar aylarında düzenlenmesi bekleniyor. Ayrıca, Peskov 2019 yılına kadar bilim, teknik ve kültür işbirliğinin programı üzerinde sürdürülen çalışmaların tamamlandığını da kaydetti.

Öte yandan Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukaev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın serbest ticaret bölgesine ilişkin anlaşmayı masaya yatırdıklarını bildirdi.

"İMZALAR SENE SONUNA KADAR ATILACAK"

Ulyukaev şunları söyledi:

Görüşme başta ekonomik gündem maddelerine ve iki ülke arasında eskiden olan ilişki düzeyine ulaşmaya yönelikti. Bazı alanlarda ilerleme kaydedildiğine dikkat çektik, özellikle serbest hizmet ve yatırım ticaretine ilişkin anlaşmalarda sonuca yaklaştık. Ağustos ayı sonunda uzmanlar bir araya geldi ve Türk mevkidaşım Nihat Zeybekçi ile Ekim ayı sonunda görüşme konusunda anlaştık.

Ulyukaev, Rus tarafının Türkiye'ye ekonomik, bilim ve teknik işbirliğinin orta vadeli program taslağını sunduğunu belirtti. Proje taslağının Ekim ayına kadar tamamlanması planlanırken, imzalar ise sene sonuna kadar atılacakKaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 05.09.2016 17:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol