banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
02 Mart 2016 Çarşamba 09:40
İşte AVM'lerdeki güvenlik zafiyeti: 27 santimlik bıçakla rahatça dolaştılar

Habertürk Gazetesi'nden Güngör Karakuş, 27 santimetrelik 'kama' isimli kesici bir aletle, İstanbul'daki 7 büyük alışveriş merkezine girmeye çalıştı. Muhabir, AVM'lerden 5'inde güvenlik noktasından rahatça geçip, kesici aleti yüzlerce insanın dolaştığı alışveriş merkezine sokabildi, diğer 2 alışveriş merkezinde ise, x-ray cihazı ve güvenlik görevlilerine takıldı.

MECİDİYEKÖY'DE YAKALANDI

Muhabir, AVM'lerdeki güvenlik zafiyetini görmek için yaptığı 'deneyi'ni özetle şöyle anlatıyor:

"Mecidiyeköy’deki dev alışveriş merkezinin yaklaşık 6 giriş kapısı bulunuyor. Her kapı girişinde 2 kişilik gruplar halinde güvenlik görevlileri beklerken, alışveriş merkezinin çevresinde de dolaşıyorlar. AVM’nin her kapısında x-ray ve metal dedektörleriyle sıkı bir arama yapılıyor. Metal ağırlığı fazla olan bıçağın bulunduğu çantayla alışveriş merkezine giriş yaptığımızda güvenlik görevlileri çantamızı x-ray cihazına koymamızı istedi. Çanta cihazdan geçtiği sırada güvenlik görevlileri, çantayı açmamızı istedi. Kama ile alışveriş merkezine girmemin mümkün olmadığını söyleyen görevliler, güvenlik amirini çağırdı. Güvenlik amiri bıçağı alarak bir süre kontrol etti, bıçağı emanete bırakmamız şartıyla alışveriş merkezine girebileceğimizi ifade etti."

ZİNCİRLİKUYU'DAKİ AVM'DE KONTROL YOK

Zincirlikuyu’daki AVM’nin 2 ana kapısı ve otopark girişleri bulunuyor. Ana kapıların 2’sinde de alışveriş merkezine girişlerde x-ray ve metal dedektörü yok. Her kapıda sadece 1’er güvenlik görevlisi bekliyor. Herhangi bir kontrolden geçmediğimiz alışveriş merkezine çantamızdaki kamayla girerek dolaştık. AVM’de sadece gösteri merkezinin girişinde metal dedektörleri bulunuyor. Güvenlik görevlilerinin azlığı da dikkat çekiyor. Açık alanda bulunan bölüme de yine hiçbir güvenlik kontrolü olmadan girerek kama ile rahatça dolaştık.

BEYLİKDÜZÜ’NDE KAMA FARK EDİLMEDİ

Beylikdüzü’ndeki AVM’nin otoparkına aracımızı park ettikten sonra içeriye giriş yaptık. Otopark girişinde sadece metal dedektörü var. Güvenlik görevlisi elindeki dedektörle çantamızı kontrol etmeden bizi içeri aldı. Bir süre dolaştıktan sonra ana kapıya doğru ilerledik. Bu kapıda 4 metal dedektörünün hepsinde uzun kuyruklar vardı. Dışarıya çıkıp kuyruğa girdik. Sıra bize geldiğinde içinde kama olan çantayı metal dedektörünün yanına koyarak alışveriş merkezine girdik. Güvenlik görevlisi dedektörü çantanın üzerinde dolaştırdı ama kamayı fark etmedi.

EYÜP’TE NE X-RAY NE DEDEKTÖR VAR

EYÜP’teki AVM’nin ana kapıları dahil hiçbir noktasın x-ray ve metal dedektörü yok. Güvenlik görevlilerinin aracımızın bagajını kontrol etmesinin ardından AVM’nin otoparkına girdik. Otoparktan çıkarken hiçbir güvenlik kontrolüne takılmadan AVM’nin içine ulaştık. AVM’nin ana kapısında ne güvenlik görevlisi ne x-ray ne de metal dedektörü var. Güvenlik görevlisi görmek mucize. Otopark girişlerindeki metal dedektörü kaldırılmış. Kapılarında güvenliğe takılmadan girdiğimiz AVM’deki güvenlik zaafı üst düzeyde.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 02.03.2016 09:40
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerTürkiye
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177