banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
04 Şubat 2016 Perşembe 17:20
İstanbul'da IŞİD operasyonu: 5 gözaltı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Mücadele Şubesi (TEM) ekipleri, IŞİD'e para kuryeliği yapan bir şebeke ile ilgili ihbarı değerlendirerek çalışma başlattı. TEM ekipleri, şebekeyi bir süre önce teknik ve fiziki takip ile izlemeye başladı. Polis ekipleri, Suriye uyruklu 5 kişilik şebekenin yasadışı yollardan Suriye'deki çatışma bölgelerine gittiğini tespit etti. Ekipler çalışmalarını tamamlayarak, şüphelilerin kullandığı Fatih Nişanca Mahallesi'nde bulunan bir tekstil atölyesine baskın düzenledi. Yapılan baskında şebeke lideri olduğu iddia edilen Ala M. ile Hussein A., Khaled Hussein A., İslam V. ve Nathir M.'yi yakalayarak gözaltına aldı.


Şüphelilerin üst aramasında toplam 99 bin 800 dolar ele geçirildi. Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, Vatan Caddesi'nde bulunan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirildi.
Zanlıların Emniyet'teki işlemleri devam ediyor.


ŞEBEKE İLE İRTİBATI OLAN KİŞİLER İNCELENİYOR


Emniyet yetkilileri, şüphelilerin Suriye'deki çatışma bölgelerine giderek örgüt sorumluları ile görüştüklerini belirlediklerini ifade ederek, ele geçirilen dolarların yurtdışından gelen ve yurtiçinde toplanan paralar olduğunu söylediler.


Yetkililer, şüphelilerin Emniyet'teki ilk ifadelerinde, toplanan paraları Suriye'de bulunan IŞİD sorumlularına vereceklerini söylediğini iddia etti.
TEM ekipleri, şüphelilerin görüştüğü kişileri belirleyerek, terör örgütü IŞİD'in para transferini de incelemeye başladı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 04.02.2016 17:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177