banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
17 Mayıs 2016 Salı 07:20
İstanbul Gazi'de evinin balkonunda vuruldu son sözü bu oldu: Yaşar! vuruldum

Gazi Mahallesi’ndeki gösteriler sırasında otomatik bir silahtan açılan ateş sonucu 3 çocuk annesi Pınar Gemsiz, ikinci kattaki evinin içerisinde göğsünden vurularak yaşamını yitirdi. Eşi Yaşar Gemsiz evlerinin yakınına gelen iki zırhlı araçtan sonra eşinin vurulduğunu söylerken savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı. Gemsiz’in cenazesi bugün toprağa verilecek. G. Doğu’daki operasyonları protesto etmek için önceki gün 21.30 sıralarında Gazi’de bir grup gösteri yaptı. Polis ile göstericiler arasında yaşanan çatışmanın ardından nereden geldiği belli olmayan bir kurşun Gemsiz’in evinin balkonundaki çift katlı camı delerek göğsüne saplandı. Özel bir araçla hastaneye kaldırılan Gemsiz yapılan müdahalelere karşın kurtarılamadı. Gemsiz’in cenazesi otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı.

‘112 ile anlaşamadık’

Eşinin vurulma olayını anlatan Yaşar Gemsiz, “Yürüyüş sırasında ne oluyor ne bitiyor diyerek camdan bakarken iki tane zırhlı aracın evimizin yakınına gelmesiyle epey bir silah sesi gelmeye başladı. O sırada oğlumla konuşurken seri atış sesi duyduk. Hemen ardından eşim ‘Yaşar vuruldum’ diye bağırdı. Salona geldim eşim elini kaldırdı ve bana bakar bakmaz yere yığıldı. Komşularımın kapısına vurarak yardım istedim ve 112’yi aradım. Ama bir türlü 112 ile anlaşamadık. Tekrar balkona çıktım ve esnaf ile çevreden yardım istedim. Daha sonra eşimi alıp hususi araçla hastaneye götürdük. Orada yaşamını yitirdi. 3 aylık bebeğim var kim yaptıysa Allah yanlarına bırakmasın” diye gözyaşı döktü.

Polis 05.00’te geldi

Yaşar Gemsiz’in ağabeyi Mehmet Gemsiz ise “Biz aile olarak başka canların yanmaması için faillerin bulunmasını istiyoruz. Bu tür olayların üzeri örtüldüğü zaman başka canlar da gider. Faili kim ise ortaya çıkarılsın ve adalet tecelli etsin” diye konuştu. Polisin dün sabah 05.00 sıralarında gelip fotoğraf çektiğini ve kovan aradığını söyleyen Mehmet Gemsiz “Suçlu olmasalar bu aceleleri ne? Neden rastgele ateş açıyorlar. Zaten savcı da silah en az 100 metre uzaktan ateşlenmiş diyor. Umarız sorumluları bir an önce bulunur ve yargılanır” ifadelerini kullandı.

Doğalgaz faciası olabilirdi

Pınar Gemsiz’in vurulduğu evin karşısındaki 1338. Sokak No.10’da bulunan Türkmen Apartmanı’nın doğalgaz borusunun geçtiği kutuya da Gemsiz’in evine isabet eden kurşunla aynı çapta bir merminin girdiği tespit edildi. Merminin doğalgaz borusuna isabet etmemesi ile tam bir faciadan dönülürken apartman sakinleri, “Mermi borunun 2 cm. yanından geçmiş. Biz de faciadan dönmüşüz” dedi.

Bazı görgü tanıkları da polisin 3-4 gündür sokaklarda Mehter Marşı çalarak dolaştığını, böyle bir provokasyonun olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 17.05.2016 07:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177