banner200
banner235
banner225
28 Nisan 2016 Perşembe 20:40
İspanya yeniden seçime gidiyor
banner188
banner213
banner230

BBC Türkçe'nin haberine göre, Aralık 2015'te düzenlenen seçimlerin ardından başlayan koalisyon görüşmeleri partiler arasındaki anlaşmazlıklar yüzünden sonuçsuz kalıyordu.

Son koalisyon görüşmeleri turuna aracılık eden İspanya Kralı VI. Felipe, görüşmelerin olumsuz sonuçlandığını ve erken seçime gidileceğini duyurdu.


Aralık ayındaki seçimlerde kemer sıkma politikalarına karşı çıkan Podemos gibi yeni siyasi hareketlerin yükselmesi sonucu İspanya'daki siyasi iklim değişmiş ve merkez sağ ile merkez sol partilerin güç kaybetmesi sonucu hiçbir parti tek başına iktidara gelememişti.


İspanya, demokrasi geçmişinde daha önce hiç koalisyonla yönetilmemiş, ülkede hep tek parti iktidarları bulunmuştu.


İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un Halk İttifakı partisi, Aralık seçimlerinden bu yana geçici hükümet olarak görevi yürütüyor.

Seçimlerin 26 Haziran'da düzenlenmesi bekleniyor.

Podemos'un yükselişi

Ülkedeki yüksek işsizlik oranları, siyasileri de kapsayan yolsuzluk skandalları ve yıllardır devam eden kemer sıkma tedbirleri özellikle genç İspanyol seçmenler arasında merkez partilere olan desteğin erimesine yol açmış durumda.


Akademisyen Pablo Iglesias'ın liderliğini yaptığı Podemos, Aralık 2015 seçimlerinde oyların yüzde 21'ini alarak yeni parlamentodaki en büyük üçüncü parti grubu olmuştu.
Ancak oyların ilk üç parti arasında birbirine çok yakın şekilde dağılması sonucunda, koalisyon görüşmelerine gidilmişti.


Hem koalisyon temaslarından hem de azınlık hükümeti çabalarından sonuç alınamayınca yeniden sandık başına gidilmesi kararı alınmış durumda.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 28.04.2016 20:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol