banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
20 Eylül 2016 Salı 14:40
İsmail Kahraman'dan Kılıçdaroğlu'na enkaz yanıtı

TBMM Başkanı Kahraman, Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen “Sultan 2. Abdulhamid Han ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu" tanıtım toplantısına katıldı.

Toplantıya Kahraman'ın yanı sıra, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Bilim ve Değerlendirme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Yıldız da katıldı.

Kılıçdaroğlu: Meclis'teki o enkazı kaldırın

Toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan İsmail Kahraman, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun TBMM'nin hasar gören yerleri ile ilgili açıklamalarının sorulması üzerine, "Meclis'teki bütün kırık yerler, kapılar, pencereler onarıldı, onarılmaya devam ediyor. Yalnız Başbakanımızın bulunduğu odanın çevresindeki, bomba saklanmasını ve 'demokrasi müzesi' bir mekan olarak muhafazasını uygun gördük. Bu vesileyle dışarıdan geçmiş olsuna gelen, ziyarete gelen dış heyetlere, kişilere buraları göstermekteyiz" dedi.

“DEMOKRASİ YOLU"

Kahraman, “Ayrıca bir diğer bombanın düştüğü, bahçede bir çukur var. Yine bir tankın ezdiği araba buradaki çukur. Orası da kapalı hale getirilecek. Meclis ile o çukur arasındaki yola 'Demokrasi yolu' denecek. Kenarında da 15 Temmuz darbesine ait, resimler sergilenecek. Bu hususta 15 kişilik bir komite, müzecilik yönünden çalışmalarını sürdürüyor. Kalıcı olacak. Bombanın yaptığı tahribatın statiğe etki etmemsi yönünden de gerekli teknik eklenti, onarım getirilecek" şeklinde konuştu.

TBMM'YE YAPILACAK SIĞINAK

İsmail Kahraman, “Bir de 'Milletin Meclisini Millet Yapar' diye bir kampanya ile gayrimenkul sermaye ortaklığı derneklerinin teşebbüsü ile 62 şirketin katıldığı bir onarım ile Meclis'te yine bir inşaat yapılacak. Meclisimizde maalesef 1958 tarihinde Avusturyalı mimar Clemens Holzmeister'ın yaptığı bir çalışmaydı. Bugüne uygun bir sığınak yok. Eskiden yapılmış 'sığınak' diye bir yer vardı. Buranın çok yetersiz olduğunu hatta sığınak olmadığını gördük. Günümüz sivil savunma şartlarına uygun bir sığınak yapacağız. Yani su deposuyla, jeneratörüyle, sağlık odasıyla, salonuyla… O inşaatta yine bu 'Milletin Meclisini millet yapar' sloganıyla yapılacak. Burada yine eskiden A ve B blok diye münasebetler vardı. Bu vesile ile o da yine kullanılır hale getirilecek" diye konuştu.

“BAŞBAKANLIĞIN OLDUĞU KISIM BİR DEMOKRASİ MÜZESİ OLARAK SAKLANACAK"

Kahraman, “Başbakanlığın olduğu kısım bir demokrasi müzesi olarak saklanacak. '15 Temmuz'daki darbenin demokrasiye karşı darbenin millet tarafından önlenmesi hafızalarda yer etsin ve demokrasi yaşatılsın' diye devam edecek. Malumunuz olduğu gibi siyasi partilerin, dört siyasi partinin dördünün de iştiraki ile ortak bir deklarasyon yayınlandı. Millet bir bütün olarak, parti farkı olmaksızın demokrasiye sahip çıktı ve darbeyi önledi. Böylece benim temennim, aynı zamanda kanaatim, darbeler dönemi Türkiye'de sona erdi. Fakat, fikir olarak yaşatılması uygundur. Yine dün 18 milyon çocuğumuzun, başladığı eğitim döneminde ilk dersler 15 Temmuz ait, darbeye ait, demokrasinin güzelliğine ve yaşamasına ait konulara ayrıldı" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 20.09.2016 14:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177