banner200
banner222
15 Nisan 2016 Cuma 17:00
İslam Zirvesi bildirisinde İran'a kınama çıktı
banner188
banner213
banner230

13. İslam Zirvesi İstanbul'da gerçekleştirildi. Zirve sonrasında yayınlanan ortak bildirgede İran bölge ülkelerinin iç işlerine karışması, gerekçe gösterilerek kınandı. Ayrıca bildirgede 'Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırıları' de kınandı.

İslâm İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) İstanbul'da düzenlenen 13. zirvesi sona erdi. Bildiri taslağı hazırlanırken bazı ülkelerin içişlerine karıştığı gerekçesiyle İran’a kınama ve İran’ın desteklediği Hizbullah’a yönelik sert sözler kriz yarattı.

İRAN'IN İTİRAZINA RAĞMEN KABUL EDİLDİ

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif bu maddelere itiraz etmişti. Kriz sürerken yapılan konuşmalarda mezhepçilik mesajları ön plana çıkmıştı. Al Jazeera’den Ece Göksedef'in haberine göre krize sebep olan taslak metin, zirvenin sonunda İran’ın itirazlarına ragmen kabul edildi.

15 Nisan günü kabul edilen sonuç bildirgesinde öne çıkan maddeler şunlar:

Müslüman ülkelerin İran ile ilişkilerinin iyi komşuluk ilkelerine dayalı olması ihtiyacına, ülkelerin egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde içişlerine karışılmaması gerektiğine, aradaki husumetlerin İİT, BM ve uluslararası kurallara göre barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini, şiddet veya tehdide başvurulmaması gerektiğine dikkat çekmektedir.

İİT, İran'ın Tahran ve Meşhed kentlerinde, diplomatların korunmasına yönelik uluslararası kanunlara, Diplomatik İlişkiler ve Konsolsoluk ilişkilerini düzenleyen Viyana Sözleşmesi’ne açıkça aykırı olan Suudi Arabistan diplomatik temsilciliklerinin saldırıya uğramasını kınamaktadır.

İİT, Suudi Arabistan'da terör suçu işleyen kişilere yönelik verilen yargı hükümleriyle ilgili İran'ın tahrik edici açıklamalarını reddeder. Çünkü bu açıklamalar Suudi Arabistan'ın içişlerine açık bir karışma sayılır. Bu da BM'nin ve İİT'nin kurallarıyla ve uluslararası kanunlarla örtüşmemektedir.

İİT, üye ülkelere ve uluslararası topluma yıkıcı etkileri ve çok ciddi sonuçları doğurabileceğinden dolayı, mezhepçi ve zümreci gündemlerin benimsenmemesi gerektiğini vurgulamaktadır.

İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'nde Suudi Arabistan-İran gerginliği

Erdoğan konu para olunca 20 ülkenin ismini tek tek saydı: Uyardılar

İslam Zirvesi'nde dikkat çeken fotoğraf

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 15.04.2016 17:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol