banner200
banner222
18 Ekim 2016 Salı 21:20
IŞİD’siz Irak’a doğru
banner188
banner213
banner230

Irak’ın ikinci büyük kenti Musul’u 10 Haziran 2014’ten bu yana 2,5 yıldır süren IŞİD işgalinden kurtarmak için Irak Ordusu ve Barzani’ye bağlı Peşmerge birlikleri uluslararası koalisyonun desteğiyle dün sabaha karşı saat 04.00’te operasyon başlattı. Türkiye operasyonda yer almadı, ancak Türkiye’nin Başika Kampı’nda eğittiği bin 500 kişilik güç operasyona dahil edildi. Irak Ordusu Komutası’ndaki operasyona, 4 bin Peşmerge’nin yanı sıra, Haşdi Şabi ile Haşdi Vatani (Ninova Bekçileri) ve Hayşi Aşiretan üyelerinden oluşan toplam 30 bin kişilik silahlı güç katıldı. Operasyonda görev alan ABD’li asker sayısının ise 5 bin olduğu, Irak Ordusu’na istihbarat, lojistik ve taktik desteği verdiği belirtildi.

İbadi: Geliyoruz

Musul’u kurtarma operasyonunun başladığını saat 01.40’ta Irak Başkanı Haydar El İbadi açıkladı. Askeri üniforma giyen ve “Ortak Operasyonlar Komutanlığı” karargahında komutanların arasında oturan İbadi, resmi devlet televizyonu El Irakiye’de yaptığı açıklamada “Ey aziz Irak halkı, ey sevgili Ninova oğulları, zafer çanları çalmaya başladı. Musul’u kurtarma operasyonu başladı. Sizi IŞİD teröründen kurtaracağız. İnşallah yakında Musul topraklarında görüşeceğiz ve kurtuluşunuzun zaferini beraber kutlayacağız. Çok yakında aranızda olacağız ve Irak bayrağını Musul’un içinde, her köyünde ve köşesinde beraber dalgalandıracağız” dedi.

Musul’u ve Irak’ın her yerini IŞİD’den temizleyeceklerini de vurgulayan İbadi, “Onların (IŞİD) daha önce Felluce, Ramadi, Tikrit, Beyci ve tüm Irak illerinde olduğu gibi Musul operasyonlarını engellemek girişimleri de başarısız oldu. Biz bugün size verdiğimiz sözümüzü tuttuk ve sizi terörden kurtarmaya geliyoruz. Operasyonları komuta eden kuvvetler şanlı Irak ordusu ile federal polis güçleri olacaktır. Sizi korumak ve kurtarmak istiyorlar. Ey kahraman Ninova halkı, sizi kurtuluşunuz için emniyet güçleriyle işbirliği içinde olmaya davet ediyorum, Geyyara ve Şirgat’ı halkın işbirliği sayesinde en az zayiat vererek kurtardık” ifadelerini kullandı.

Pentagon: Planın ilerisinde

İbadi’nin açıklamasının ardından IŞİD’e karşı koalisyondaki ABD özel temsilcisi Brett McGurk, twitter hesabından yaptığı açıklamada“Kahraman Iraklı güçlerin, Kürt peşmergelerin ve Ninova gönüllülerinin yolunu Tanrı açık etsin. Bu tarihi operasyonda sizinle birlikte olmaktan gurur duyuyoruz” dedi. Pentagon Sözcüsü Peter Cook da Iraklı güçlerin, hedefleri yerine getirmek açısından planlananın ilerisinde olduğunu açıkladı. Cook, ABD güçlerinin sahada yeni rolü olmadığını, ileri hattın gerisinde konuşlandıklarını söyledi.

Bağdadi son anda kurtuldu

Sputnik’te yer alan habere göre Musul’da IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi’nin de katıldığı bir toplantıya hava saldırısı düzenlendi. Bağdadi’nin saldırıdan son anda kaçarak kurtulduğu iddia edildi.

Türkiye’nin yeni rotası Telafer

Pentagon Sözcüsü'nden Musul açıklaması: Bu Iraklıların savaşı

Barzani Musul operasyonu için Ankara'ya şart koştu: Eğer katılacaksanız...

Irak savaş uçakları Musul’dan kaçan IŞİD konvoyunu vurdu

Demirtaş: Türkiye, Irak’ta denklem dışı kaldı

İLK HAT DÜŞTÜ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Musul’a Hazır, Güver ve Geyyara cephelerinde eşzamanlı operasyon başlatıldığını duyurdu. Sabah saat 04.00’te Musul’un doğusundaki Hazır cephesi’nde Peşmergenin, güneydeki Güver ve Geyyara cephelerinde ise Irak ordusunun IŞİD’e yönelik harekete geçtiği belirtildi. Hazır cephesinde üç koldan başlatılan operasyonlara 4 bin Peşmergenin katıldığı bilgisi aktarılan açıklamada, operasyonların IKBY Hükümeti ile Irak Federal Hükümeti arasında yapılan anlaşmaya göre devam ettiği kaydedildi. Koalisyon ülkelerine ait savaş uçakları ise IŞİD hedeflerini bombalıyor ve Peşmergeye hava desteği sağlıyor. IŞİD’in büyük kayıplar verdiğini söyleyen Sivil Demokratik İttifakı (SDİ) Başkanı Misal El-Avlasi, “IŞİD teröristlerinin ilk savunma hattı artık düştü. Çatışmalar Musul’un içine taşınmalı çünkü güçlerimiz çok hızlı ilerliyor” dedi.

SİVİLLER DE DİRENİŞTE

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi Musul halkının IŞİD ile çatıştığını ve örgütün hemen hemen savaşmadan bölgeyi terk ettiğini söyledi.

Öncü güç peşmerge

Musul kent merkezinin 40 kilometre doğusunda bulunan Hazır cephesindeki Zerdek Dağı ve Hasanşam köyüne konuşlanan Peşmergeler ve ABD topçu birlikleri, IŞİD hedeflerini karadan vurdu. Operasyonda öncü gücün Peşmergeler olduğu, Irak ordusunun Peşmergenin açtığı alanda arkadan ilerleyeceği ifade edildi. Hazır cephesinde bomba yüklü araçlarla saldırıya geçen IŞİD’liler, koalisyona ait savaş uçakları ve Peşmerge tarafından vuruldu. Bombalı bir araç Peşmergenin attığı katyuşa füzesi ile imha edilirken, Küçük Bedene köyünde, Peşmerge konvoyuna doğru ilerleyen bomba yüklü ve zırhlı olan 8 araç ise koalisyon uçaklarınca havadan bombalanarak imha edildi. Operasyonların başlamasının ardından IŞİD militanlarının, koalisyon uçaklarının görüş alanını daraltmak için lastikler yaktığı ve hendeklere doldurulan ham petrolü ateşe verdiği belirtildi. Bu nedenle Musul’a yakın bölgelerde gökyüzünde simsiyah bulutlar oluştu.

Geyyare üssü merkez

Operasyona karadan katılan peşmerge güçleri daha çok Zertek Dağı, Başika ve Hazır cephelerini üs olarak kullanıp buralardan ilerleyişini sürdürürken, Irak ordusunun ise Musul’un güneyinde yer alan Geyyare ilçesindeki askeri havaalanını üs olarak kullandıkları belirtildi. Amerika’nın 101. Hava İndirme Tümeni Komutanı General Gary Volesky’ nin de bulunduğu üsse, dün Bedir Tugayı komutanı Hadi al-Amiri’nin de helikopter ile geldiği ve operasyonu buradan yönlendirdiği öğrenildi.

Komutanlardan özel demeç

Peşmerge komutanlarından Mukaddem Celal Fettah, hazır cephesinde Cumhuriyet’e yaptığı değerlendirmede köyler ve yerleşim yerlerini kontrol altına aldıklarını bu aşamadan sonra, bölgede peşmergenin kendi sınırlarına çekileceğini ve sınır koruma görevi yapacağını söyledi. Fettah, kısa süre sonra da Musul merkezine yönelik operasyona dahil olacak Irak ordusu güçlerinin de bu sınırdan geçeceğini kaydetti.

Peşmergelerden Sadık Namet, “Biz Musul harekâtına toprak için gitmiyoruz. Ortak vatanımızı IŞİD belasından kurtarmaya gidiyoruz. Önce Irak ordusu için yolu açacağız, onlar daha sonra arkamızdan gelecek. Sonra geri döneceğiz. Kürdistan’ın sınırını böylece tespit ediyoruz. Bu sınırları asla aşmayacağız. İsteriz ki Peşmerge bu savaştan zaferle çıksın” dedi. Peşmergelerden Peşwar Hasen ise “Peşmerge görevini Irak ve Kürdistan halkı için başaracaktır” dedi.

Peşmerge Güçleri Komutanı Hüseyin Yezdanpana ise yarın Başika cephesinde de kara operasyonun başlayacağını dile getirdi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 18.10.2016 21:20
Anahtar Kelimeler:
DünyaHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol