banner200
banner235
banner225
19 Ekim 2016 Çarşamba 09:00
IŞİD için çember daralıyor
banner188
banner213
banner230

Cumhuriyet, Musul harekatı başladığı sırada ilk kurtarılan köylerden olan Bedene Keçika köyünde, IŞİD tarafından hava operasyonlarından korunmak için kazılan tünellere girdi. Bir ucu açık araziye, bir ucu ise köy içindeki bir eve bağlanan tünellerde, çok sayıda yaşam malzemesi, ocak, mutfak, kum torbaları, elektrik donanımı, yatak gibi çok sayıda malzeme olduğu görüldü. Mutfak olarak kullanılan bölümde ise ocağın üzerinde pişirilmiş yemek olduğu dikkati çekti. Tüneller içinde bir de detaylı bir elektrik donanımı vardı. Köy çevresinde güvenlik önlemlerini alan peşmergeler, hala temizlenmemiş tuzaklar bulunduğunu ifade etti.

‘İki güne kadar Musul’dayız’

Köye hakim bir yerde bekleyen peşmerge komutanlarından Kerimhan Hurşit ve Cafer Abdullah, harekatta kendi birliklerinden yaşamını yitiren kimsenin olmadığını söyledi. Peşmerge komutanları, beklenenden hızlı ilerlediklerini, 200 kilometre karelik alanda kontrolü ele aldıklarını belirtti. Peşmerge komutanları kendilerinin Musul kırsalında ön açan operasyonlarının ardından Irak Ordusu’nun, ön saflara geçeceğini ve artık Musul’a dönük operasyonun başlayacağını söylediler.

Irak Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları, IŞİD’in elinde bulunan bölgeler üzerinde bildiri atarak halkı örgüte karşı ayaklanmaları çağrısında bulundu. Bildirilerde, “IŞİD’in elinde olan bölgelerdeki halka, örgütün karargah, cephanelik ve toplanma noktalarından uzak durmaları çağrısında bulunuyoruz. IŞİD’le bağlantı halinde olanlara da bir an önce örgüt saflarından ayrılmaları uyarısında bulunuyoruz. Belirttiğimiz süre zarfında ayaklanmaları için halktan hazırlık yapmalarını istiyoruz” denildi. Musul, Havice, Kayım, Ane, Rawe başta olmak üzere çok sayıda bölgeye havadan 17 milyon bildiri atıldığı belirtildi.

     Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 19.10.2016 09:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol