banner200
banner222
12 Eylül 2016 Pazartesi 11:01
İrlanda’dan AB’ye: Apple’ın bize borcu yok!
banner188
banner213
banner230

Öncelikle şunu belrtelim: Elbette İrlanda, Apple’ın avukatı değil. Ancak Avrupa Komisyonunun, Büyük Elma’ya İrlanda’daki ticari faaliyetleri nedeniyle 14 milyardan fazla vergi borcu çıkarması, ülkeyi harekete geçirdi. Ne olsa şirket, İrlanda’da ciddi yatırımlar yapıyor, pek çok kişiye istihdam sağlıyor ve düzenli olarak vergisini ödüyor. Avrupa Komisyonun baskısı devam ederse, Apple, zorunlu olarak çoğu ticari eylemini durdurabilir. Bu da ülkenin, sıcak para kaynaklarından birinin kaybı anlamına gelir.


Dün toplanan İrlanda Parlamentosu, 36’ya karşı 93 oyla, Avrupa Komisyonu’na temyizde bulunma kararı aldı. Avrupa Komisyonu, dünyaca ünlü şirketin, İrlanda’da 2003 ile 2014 arasında gerçekleşen ticari faaliyetlerinde vergi usulsüzlüklerinin bulunduğunu iddia etmişti.
Hükümet yetkilileri ve kamu avukatları, şirket ile olan ilişkilerin zarar görmemesi için, Avrupa Komisyonu’na çıkarmada bulunması hedefleniyor.
İrlanda, Amerikalı şirketin, en çok yatırım yaptığı ülkelerden biri. Firmanın, ülke çapında 6000’den fazla çalışanı bulunuyor.
İrlanda Ticaret Bakanı  Mary Mitchell O’Connor, “Bu tür anlamsız korkutmalarla, yatırımların gecikmesini veya iptal edilmesini istemiyoruz. Avrupa Komisyonunun, işlerimize karışmasını da doğru bulmuyoruz.” ifadelerini kullandı.
Avrupa Komisyonun, birkaç hafta önceki kararından sonra Apple Yönetim Kurulu Başkanı Tim Cook, “Bize kesilen ceza, tamamen politik bir saçmalıktır.” açıklamasında bulunmuştu.

Twitter Kullanıcılarının, iPhone 7’ye Tepkisi!

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 12.09.2016 11:01
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerBilim-Teknik
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol