banner200
banner222
16 Ekim 2016 Pazar 16:20
İran'dan Türkiye'nin katıldığı toplantıya sert tepki: Öğüt verecek durumda değiller
banner188
banner213
banner230

İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Riyad toplantısına katılan ülkeler hedef alınarak, “Başka ülkelerin içişlerine karışan bu ülkeler, diğer ülkelere öğüt verecek konumda değiller” ifadesine yer verildi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Sorumsuz bir şekilde bölge ülkelerinin içişlerine karışıp, komşularının toprak bütünlüğünü ihlal edenler, başka ülkelere öğüt verecek konumda değiller. Bugün Suriye, Yemen, Bahreyn, Irak ve Libya’da ortaya çıkan içler acısı durum, Riyad toplantısına katılan birçok ülkenin müdahalesi sonucunda meydana gelen bir durumdur. Şimdi ise bu ülkeler yenilgiye uğramış politikalarının çaresini diğerlerini suçlayarak aramaktalar.”

Tahran yönetimin tepkisinin devamında şu ifadelere yer verildi:

“Halep dâhil Suriye’nin çeşitli bölgelerinde teröristlerin işlediği cinayetler kötü bir insani durum oluşturmuşken, bu şehrin teröristlerden kurtarılmasına yönelik yapılan girişimlere toplantıya katılan ülkelerce tepki gösterilmesi anlamsızdır.”

Türkiye’nin stratejik ortak konumunda olduğu KİK, Basra Körfezi'ne kıyısı olan Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, Umman, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden oluşuyor. Konseyin Yüksek 5. toplantısı 12-13 Ekim’de Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapıldı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 16.10.2016 16:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol