banner200
banner216
19 Mayıs 2017 Cuma 12:41
İran halkı sandık başında
banner188
banner21380 milyon nüfuslu ülkede, 18 yaş üzerindeki yaklaşık 56,5  milyon seçmenin oy kullanabilecek. Oy verme işlemi yerel saatle sabah 08.00’de başladı.

4 adayın yarıştı seçimin favorileri Ruhani ve Reisi

İlk başta 6 adayın katıldığı seçim yarışı, biri muhafazakâr diğer reformcu iki aday çekilmesiyle 4 aday arasında geçiyor.

Tüm reformcu teşkilatların desteğini arakasına alan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve muhafazakâr kanadın ana adayı eski başsavcı İbrahim Reisi seçimlerin favori iki ismi olarak öne çıkıyor.

Diğer iki aday Mustafa Mir Selim ve Mustafa Haşimi Taba'ya  seçimleri kazanmalarına pek şans öngörülmüyor.

2 aday çekildi

Daha önce adaylardan Tahran Belediye Başkanı Muhammed Bakır Galibaf, Reis'i lehine ve Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, Ruhani lehine seçimlerden çekilmişti.

Hamaney'den halka seçim çağrısı

Sabahın erken saatlerinde oy kullanan İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, basın mensuplarına yaptığı kısa açıklamada, ülke geleceğinin halkın elinde olduğunu söyleyerek, halka geniş çapta seçimlere katılma çağrısında bulundu.

İki sandık kuruldu

Ülkede cumhurbaşkanlığı seçimleri ile eş zamanlı olarak şehir konseyi üyelerini belirlemek için yerel seçimlere de yapılıyor. Belediye başkanları söz konusu konseye seçilen kişiler tarafından belirleniyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 19.05.2017 12:41
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner212