banner200
banner222
12 Ekim 2016 Çarşamba 14:40
Irak'tan Türkiye'ye tehdit: Askerlerinizi çekmezseniz cenazelerini toplarsınız
banner188
banner213
banner230

Irak parlamentosundaki Bedir Hareketi kanadı, Türkiye’yi Irak’ın Musul kentindeki Başika kampında bulunan askerlerini geri çekme konusunda uyardıklarını belirten bir açıklama yaptı. Bedir Hareketi'nin yayınladığı bildiride Türkiye'nin askerlerini çekmediği takdirde askerlerin cenazesini toplayacağı tehdidi yer aldı.

“ASKERLERİN CENAZESİNİ TOPLAYARAK…”

İran'ın yarı resmi haber ajansı Fars Haber Ajansı'nda yer alan haberde, konu ile ilgili bir bildiri yayımlayan Bedir Hareketi, "Türkiye yönetim Irak’taki askerlerini geri çekmediği takdirde askerlerin cenazesini toplayarak Türkiye’ye geri götürmek zorunda kalacak" ifadeleri yer aldı.

Bildiride Erdoğan’a hitaben "Aklını başına toplaması ve askerlerini henüz hayattayken Irak’tan çekmesi, yoksa cenazelerini Türkiye’ye geri götürmek zorunla kalacağı" şeklinde ifadelere yer verildi.

Barzani yönetiminin yarın resmi haber ajansı Rudaw’da yer alan habere göre ise; Şii milis grubu Esayib Ehli Hak lideri Kays Gazali, “Musul savaşında, İmam Hüseyin’in intikamını alacağız” dedi.

 “TÜRKİYE’YE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Irak’ın Babil vilayetinin merkez kenti Hille’deki Aşure Matemi töreninde konuşan Heşdi Şabi bileşenlerinden Esayib Ehli Hak grubunun lideri Kays Gazali, “Musul’un kurtarılışı, adil ve eşitlikçi devletin kuruluşunun devam sürecidir. Musul’u kurtarmak, İmam Hüseyin’in intikamını almak olacak. Çünkü onlar, İmam Hüseyin’i öldürenlerin torunudur” dedi. Şii lider, Türkiye’nin operasyonda yer almasına ilişkin de “Erdoğan’ın, Heşdi Şabi’nin Musul operasyonuna katılmasına müdahale etmeye hakkı yoktur. Bu operasyona katılmalarına izin vermeyeceğiz. Musul’a gidip orada kalacağız” ifadeleri kullanıldı.

BEDİR HAREKETİ KİMDİR?

Bedir Tugay’ları olarak da bilinen hareket Irak’daki Saddam Hüseyin yönetimindeki Baas Partisi iktidarına karşı savaşmak için Mohammed Baqir al-Hakim tarafından kurulmuştur. Şuandaki başkanlığını Hadi al-Amiri’nin yaptığı Iraklı siyasi parti, önceden Irak İslam Devrim Konseyi’nin silahlı kolu konumundayken 2003 yılındaki Irak’ın işgalinden sonra ayrı bir siyasi parti olarak örgütlendi ve üyeleri yeni Irak ordusuyla polis örgütüne girdi. (Kaynak: Oda tv)

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 12.10.2016 14:40
Anahtar Kelimeler:
DünyaHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol