banner200
banner235
banner225
27 Ağustos 2016 Cumartesi 08:00
Irak Türk firmaların alacaklarını ödeyecek
banner188
banner213
banner230

Irak Planlama Bakanı Selman Ali el-Cumeyli, Irak’ta yatırım yapan ve alacaklarını tahsil etmekte zorlanan Türk firmalarının bu sorununu çözmek için çalışma başlattıklarını belirterek, “Irak kabinesi olarak, bu şirketlerin kalan alacaklarının en az yüzde 50’sini ödemeye karar verdik. Firmalar, onlardan beklenen işin yüzde 85’ini tamamladıklarında ödemenin tamamını alacaklar. Bu çalışma Türk şirketlerinin Irak’ta işlerini sürdürmelerine yardım edecek” diye konuştu.

Ticaret artacak

85. İzmir Enternasyonel Fuarı’nın açılış töreni için geldiği İzmir’de konuşan Cumeyli, iki ülkenin de ticari ilişkileri artırmak istediğini ve bu nedenle kalabalık bir heyetle İzmir’e geldiklerini söyledi.

Irak’ın büyük bölümünde mücadele ettikleri IŞİD terör örgütü nedeniyle savunma harcamalarının arttığına vurgu yapan Cumeyli “Petrol fiyatlarının gerilemesiyle de gelirlerimiz azaldı. Bu gelişmelerden sonra en büyük ticaret ortaklarımızdan Türkiye ile ticaretimizde dikkati çeken bir azalma oldu. Hedefimiz aramızdaki ticareti ve iş birliğini canlandırmak” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 27.08.2016 08:00
Anahtar Kelimeler:
EkonomiHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol