banner200
banner222
28 Nisan 2016 Perşembe 14:40
Irak, Al Jazeera Bağdat'ı kapattı
banner188
banner213
banner230

BBC Türkçe’nin haberine göre karardan duydukları ‘şoku ve şaşkınlığı’ dile getiren Al Jazeera yetkilileri, mesleki standartlara uyduklarını savundu.

Katar merkezli Al Jazeera’den yapılan açıklamada “Irak halkına, Arap dünyasındaki ve tüm dünyadaki izleyicilerimize Irak’la ilgili haberleri yayınlamayı sürdüreceğiz” dendi.

İnsan hakları grupları, Irak’ın hükümet tarafından belirlenen yayıncılık ilkelerinin gazetecilerin isyancı grupları izlemesine kısıtlama getirdiğini ve haberlerin hükümet güçlerini olumlu gösterecek biçimde yazılmasını sağladığını söylüyor.

Irak hükümeti 2013 yılında Al Jazeera ile uydu yayını yapan dokuz diğer televizyon kanalını şiddeti körükleyen mezhepçi yayınlar yapmakla suçlamıştı. 1996’da Katar’da iktidardaki Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani’nin ailesi tarafından kurulan Al Jazeera, Arap ülkelerinde çıkan isyanları yakından izlemişti. Al Jazeera, Suriye’deki iç savaşa da geniş yer veriyor.

Suriye’de muhalifleri destekleyen Katar ise Bağdat hükümeti tarafından Irak’ta da karışıklık çıkmasını desteklemekle suçlanıyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 28.04.2016 14:40
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol