banner200
banner235
banner225
22 Mart 2016 Salı 11:00
IPI'dan Dündar ve Gül için çağrı
banner188
banner213
banner230

IPI’dan yapılan açıklamada, Türkiye’nin bağlı olduğu uluslararası hukuk kuralları ve anayasasında basın özgürlüğü ve ifade özgürlükleri ile maddelere uyacağı teminatı olmasına rağmen, AKP hükümetinin buna uygun tavırlar göstermediğine dikkat çekildi. Kararda, gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün cezaevine konulması, yargılanmaları ve Zaman ve Cihan Haber Ajansı’na kayyum atanmasının kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Açıklamada, “IPI üyeleri Türkiye’deki yetkilileri, ülkenin anayasasını korumak için ettikleri yemine uymaya ve Anayasa Mahkemesi’nin Cumhuriyet yöneticilerinin serbest bırakılmasını da kapsayan, insan haklarını yücelten kararlarına saygı duymaya çağırır. Bütün gazetecilere ve Cumhuriyet’in yöneticilerine karşı davaları acilen düşürmeye ve aynı zamanda gazetecilik faaliyetinde bulundukları için şu an hapiste olan bütün gazetecileri serbest bırakmaya çağırır” ifadelerine yer verildi.

Türkiye halkına da seslenilen açıklamada, “Ülkeyi basın ve ifade özgürlüğünü koruma hususundaki taahhütlerini yerine getirmekten alıkoyacak veya vatandaşlarının seçimlerde sağlıklı tercih oluşturmalarını mümkün kılan haber ve bilgiye erişme hakkını ve yöneticilerinin hesap verebilirliğini engelleyecek önerileri onaylamamaya kararlılıkla çağırır” ifadeleri dikkat çekti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 22.03.2016 11:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol