banner200
banner225
04 Mayıs 2016 Çarşamba 13:01
Intel’den akıllı telefon üreticilerine kötü haber!
banner188
banner213
banner230

Intel, tablet cihazlar ve akıllı telefonlar için geliştirdiği Atom işlemcilerine, milyarlarca dolarlık yatırım yapmasına karşın asla istenen karı elde edememişti. Bu alan, şirketin gelirlerine ciddi sekte vuruyordu.
Amerikalı firma, öncelikli olarak Sofia ve Braxton kod adlı yongaların üretimine son verecek. Ne yazık ki Atom’un sonu nedeniyle, 12.000 kişi işinden olacak ve şirket ile ilişikleri kesilecek.
Şirket sözcüsü “Artık daha gelişmiş teknolojilere ve daha çarpıcı yeniliklere yelken açmamızın zamanı geldi.” ifadelerini kullanıyor.


Bu hamle, akıllı telefon ve tablet pazarına da damga vuracak. Özellikle Asyalı pek çok üretici maliyetleri dolayısıyla bu yongalardan faydalanıp, ucuz cihazlar geliştirebiliyordu.
Intel, Cherry Trail kod isimli Atom X5’in de kısa vadede üretimini durduracak.
Teknoloji devinin haksız olduğunu söylememiz çok daha mümkün değil. Yoğun çalışmalar sonucunda bile pazar lideri ARM’in payına yaklaşılamadı. Pek çok yonga, şirketin gelir tablosunda eksi tarafta muhasebeleştirildi.
Amerikalı üretici artık Clod (Bulut) ve 5G iletişimine öncelik veren bir strateji güdüyor ve karları maksimize etmeye niyetli. Atom, bu hedefler için ciddi bir engeldi ve kaynak paylaşımının önüne geçiyordu.
Intel’in diğer yoğunlaşacağı bölümler ise her zaman olduğu gibi PC(ne kadar inkar etselerde); drone’lar, akıllı ev aletleri ve giyilebilir teknolojik aksesuarlar.

Akıllı telefonlardaki 5 devrimsel yenilik!Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 04.05.2016 13:01
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerBilim-Teknik
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol