banner200
banner222
26 Mayıs 2016 Perşembe 20:01
İnsülin iğnesine alternatif spreyler
banner188
banner213
banner230

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Yetkin, daha çok tip 1 diyabette ihtiyaç duyulan, bazı tip 2 diyabetlilerde, yemek öncesi kısa etkili insülin ihtiyacını gidermek için enjeksiyona alternatif olarak ağızdan alınan sprey ilaçların kullanılmaya başladığını belirterek “Sprey ilaçları ABD’de bir yıla yakın süredir kullanılıyor. Avrupa’da ve ülkemizde de önümüzdeki yıllarda kullanılabilecek” dedi.

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği (TEMD) tarafından Antalya’da düzenlenen 38. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kongresi’nde diyabet tedavisinde kullanılan insülinlerle ilgili yenilik müjdesi verildi. Prof. Yetkin, yeni nesil insülin ilaçlarına dikkat çekerek “Ağızdan kullanılan insülin ilaçları ile ilgili gelişmeler bunlardan biri. Bu ilaçlar nefes yoluyla kullanılabilecek” diye konuştu.

Yan etkisi yok

Söz konusu insülinin tıpkı astım hastalarında olduğu gibi kullanılacağını kaydeden Yetkin, şöyle devam etti: “Bu yöntem şimdilik diyabet hastalarının yemek öncesi insülin ihtiyaçlarını karşılayacak. Bildirilen majör bir yan etkisi de yok. Sprey insülinler gelince, enjeksiyon insülinler tarihe karışacak diyemeyiz.”

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 26.05.2016 20:01
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol