banner200
banner222
24 Haziran 2016 Cuma 13:20
İngiltere'nin kararı, Avrupa'da domino etkisi yaratacak mı?
banner188
banner213
banner230

  İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik Krallık‘ta yapılan referandumdan AB’den ayrılma yönünde çıkan sonuç AB üyesi ülkelerin politikacıları tarafından değerlendirilmeye devam ediyor.    Fransa'daki son seçimlerde büyük bir başarı sergileyen aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin (FN) Başkan Yardımcısı Florian Philippot, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İngiltere'yi kutluyorum. Her zaman özgürlük kazanıyor... Şimdi bizim sıramız" dedi.
Hollanda'da göç karşıtlığıyla bilinen Partij van de Vrijheid lideri Geert Wilders da bir açıklama yaparak, "Kendi ülkemizin, paramızın, sınırlarımızın ve göç politikamızın kontrolünü elimize almamız gerekiyor" dedi.   Hollanda Başbakanı: Hayal kırıklığına uğradım 

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, ise Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılma kararı sebebiyle hayal kırıklığına uğradığını, fakat Britanya'nın AB'den ayrılma kararının Brüksel'de reformları hayata geçirmeye vesile olabileceğini söyledi. Rutte, Hollanda'da benzer bir referandum yapılıp yapılmayacağı ile ilgili soruya bu konuda yapılacak herhangi bir referanduma çok fazla ilgi olmadığını düşündüğünü belirtti.   Rutte, 28 üyeli bloğun bundan böyle diğer AB ülkelerindeki 'memnuniyetsizlik' ile uğraşma zorunda kalacağını savunurken, "İngiltere'de gördüğünüz memnuniyetsizlik, kendi ülkem dahil diğer ülkelerde de mevcut. Daha fazla refah için reform gerekiyor" diye konuştu.    Aşırı sağcılar referandum istiyor

Hollanda'nın aşırı sağcı Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders ise ülkesinin 28 üyeli Birlik'ten ayrılması çağrısı yapıp, "Hollandalılar AB'den çıkmayı oylamayı hakediyor. Özgürlük partisi Hollanda'nın AB'den çıkmasının oylanacağı bir NExit oylaması istiyor... Kendi ülkemizi, kendi paramızı, kendi sınırlarımızı ve kendi göçmen politikamızı kendimiz yönetmek istiyoruz" çağrısı yaptı. 

Fransız aşırı sağcı lider Marine Le Pen de İngiltere'nin AB'den ayrılması'na (Brexit) gönderme yaparak Fransa'nın da Birlik'ten ayrılmasını teklif etti, "FRexit zamanı geldi" dedi.    Almanya Dışişleri Bakanı: Avrupa için üzücü bir gün

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier İngilizlerin ayrılık kararını "Avrupa için üzücü bir gün" değerlendirmesini yaptı. Steinmeier, "İngiltere'den gelen haber gerçekten iç karartıcı" dedi.  

Danimarka Başbakanı: Önceliğimiz Danimarka'nın çıkarlarını korumak

İngiltere’de halk oylamasında AB’ye hayır sonucu çıkması üzerine Dışişleri Bakanı Kristien Jensen ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen en önemli önceliklerinin Danimarka’nın çıkarlarını korumak olacağını belirtti.

Başbakan Brexit’in bütün politik alanlada etkisini araştırmak üzere bir çalışma grubunun da kurulacağını belirtti.

Danimarka başbakanı Lars Lokke Rasmussen: ”Naif olmamalıyız. Danimarka’nın çıkarlarını savunmamız bizim için çok önemli.İngiltere’nin

  AB Konseyi Başkanı Donald Tusk: Birliğimizi korumakta kararlıyız
AB Konseyi Başkanı Donald Tusk,  “Referandumdan başka bir sonuç çıkmasını istediğimizi saklamaya gerek yok. Bunun sonucunun siyasi olarak ne kadar ciddi ve hatta dramatik olduğunun farkındayım. 27 lider adına diyebilirim ki, birliğimizi 27 üye olarak korumakta kararlıyız. Bu tarihi bir an, ancak histerik tepki verilecek bir an değil” diye konuştu.   Avusturya Başbakanı Kem: İngiltere domino etkisi yapmaz

Avusturya Başbakanı Christian Kern bu sabah yaptığı basın toplantısında İngiltere’de yaşanan “Brexit şoku”nu değerlendirdi. Kern İngiltere’nin birlikten ayrılmasının diğer üye ülkelere domino etkisi yaratmayacağını savundu. Avusturya olarak referanduma gitmeyi düşünmediklerini açıklayan Kern, “AB ile uyum içerisinde ve ülke menfaatleri doğrultusunda yararlı bir birlikteliğimiz var. Birlikten ayrılmak gibi bir düşünce bu ülkede yoktur.” şeklinde konuştu.

Başbakanlık binasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Kern, “İngiltere iç siyasetinde yaşanan ekonomik ve sosyal problemler Avrupa Birliği yüzünden oluyormuş gibi algılar nedeniyle bu kararda etkili olduğu düşüncesindeyim.” dedi.


ALMANYA'DAN AB KURUCU ÜLKELERİNE ÇAĞRI

Almanya, AB'nin kurucu ülkelerini son durumu değerlendirmek üzere Berlin'e davet etti. Alman Dışişleri Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier'in kurucu ülkelerin Dışişleri Bakanlarını Cumartesi sabahı Berlin'e davet ettiği duyuruldu.

Villa Borsig'de gerçekleşmesi beklenen toplantıya, Almanya'nın yanı sıra Fransa Dışişleri Bakanı Jean Marc Ayrault, Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders ve Luksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn'un katılması bekleniyor.

Steinmeier, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararını 'Avrupa için üzücü bir gün' olarak yorumladı.

TRUMP: FANTASTİK KARAR

ABD'nin Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump, İskoçya'ya gerçekleştirdiği gezi sırasında yaptığı açıklamada Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılma kararının 'harika' ve 'fantastik' bir durum olduğunu söyledi.

NATO: DEĞİŞİKLİK OLMAZ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, cuma günü yaptığı açıklamada Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılma kararının ülkenin NATO'daki konumunda herhangi bir değişikliği sebep olmayacağını söyledi. İngiltere'nin güçlü ve NATO'ya bağlı bir müttefik olarak kalacağını belirten Stoltenberg, ülkenin NATO'da önemli bir rol oynamaya devam edeceğini belirtti.

İSKOÇYA: BİZ AB'NİN BİZ PARÇASIYIZ

Referandum kampanyasında birçok defa, Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılığının İskoçya'da yeni bir bağımsızlık referandumunu tetikleyebileceği uyarısında bulunan İskoç Ulusal Partisinin (SNP) lideri ve İskoç bölgesi Başbakanı Nicola Sturgeon, "İskoç halkının kendi geleceklerini AB'nin bir parçası olarak gördüklerini" söyledi.

İskoçya Kültür, Avrupa ve Dış İlişkiler Kabine Bakanı Fiona Hyslop da "Kararların sonuçları olur. Birleşik Krallık da İskoç halkının çıkarlarına karşı bir karar aldı. Bunun sonuçları olacak." dedi.

İsviçre hükümeti sessiz

İngiltere Başbakanı David Cameron sonbaharda istifa edeceğini ve Avrupa Birliğinden çıkış müzakerelerini yeni başbakanın yürüteceğini söylemesi, İsviçre basınında geniş yer buldu.

Le Matin gazetesi kararı “AB çevrelerinde şok” yorumuyla okuyucusuna sunarken, “şimdi ne olacak ?” sorusunu sordu. İsviçre hükümeti ise İngiltere’nin kararına ilişkin sessiz kalmayı tercih etti.
Buna karşın konfederasyon eski başkanı ve Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey yaptığı açıklamada, “demokrasilerde halka sorulan sorunun cevabını uygulanmalıdır, tabii bu durum AB içinde tartışmalara sebep olacaktır. İsviçre bu konuda kendi bünyesi içinde de konuyu değerlendirecektir” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 24.06.2016 13:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol