banner200
banner235
banner225
28 Eylül 2016 Çarşamba 10:20
İngiltere medyası, Johnson'ın Türkiye ziyaretiyle ilgili en çok bu soruyu sordu
banner188
banner213
banner230Daily Mail gazetesi, ziyaret sırasında, Johnson'ın bir süre önce Spectator Dergisi'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili açtığı hakaret içerikli şiir yarışmasında birinci gelen şiirinin gündeme gelmediğini yazdı. Gazete "Ayıp şiir Türkiye'de gündeme gelmedi" diye yazarken, Türk kökenli olan Boris Johnson'ı Türkiye'deki Dışişleri Bakanlığına ziyaretinde dedelerinin ve kuzeninin diplomat olarak çalıştığını hatırlatarak "burası atalarımın vatanı' açıklamasını aktardı.

"Türk markaçamaşır makinemden çok memnunum"

Habere göre, Boris Johnson, ziyaret sırasında Türkiye markası olan çamaşır makinesinden çok memnun olduğunu da söyledi.

Telegraph gazetesi de Boris Johnson'ın Türkiye ziyaretinde, geçtiğimiz haziranda İngiltere'de yapılan AB referandumunda ayrılma yönünde kampanya yürütmesine karşın, Türkiye'nin AB üyeliğine destek vereceğini vurguladığını yazdı.

Gazete Türkiye'ye Dışişleri Bakanı olarak ilk resmi ziyaretinde Johnson'ın, "AB'den ayrılan İngiltere, Türkiye'nin AB üyeliğine yardım edecektir" açıklamasını aktardı. Telegraph gazetesi, Johnson'ın 'Türkiye Cumhurbaşkanı ve Keçi' isimli nükteli şiiri ile ilgili de özür dilemeyi kabul etmediğini ekledi. Gazete "Şiiri önemsiz olarak nitelendiren Johson, herhangi bir diplomatik krizden kaçınırken şiirin görüşmelerde gündeme gelmemesinden de memnun olduğunu söyledi. Johnson bunun yerine Türk markası bir çamaşır makinesi kullandığını söyleyerek ilişkileri iyileştirmeye çalıştı." diye yazdı.

Independent gazetesi de Boris Johnson'ın Türkiye ziyaretinde, Erdoğan hakkında yazdığı nükteli hakaret içerikli şiirin ardından iki ülke arasındaki ilişkileri tamir etmeye çalıştığı yorumunu yaptı.

Eski Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, İngiltere'de yayınlanan Spectator adlı derginin açtığı Erdoğan'a hakaret içerikli şiir yarışmasında kendi yazdığı dört dizelik nükteli şiiri ile yüzlerce adayın arasından birinci seçilmişti. Yarışmada birincilik ödülü 1000 Sterlin olarak açıklanmıştı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 28.09.2016 10:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol