banner200
banner235
banner225
23 Haziran 2016 Perşembe 20:40
İngiltere AB'de kalacak mı? İlk sonuçlar gelmeye başladı
banner188
banner213
banner230

Britanya halkı bu sabah açılan sandıklarda “Avrupa Birliği’ne üye mi kalalım yoksa ayrılalım mı?” sorusunu yanıtladı. AB'deki kaderini oylayan İngiltere'den ilk sandık çıkış anketleri gelmeye başladı. Buna göre, AB'de kalınması yanlıları Birlik'ten ayrılmak isteyenlerin dört puan önünde.

Ipsos Mori tarafından açıklanan sandık çıkış anketi sonuçlarına göre, seçmenlerin yüzde 52'si AB'de kalmak, yüzde 48'i ise AB'den ayrılma yönünde oy kullandı.

Türkiye’yi tartıştılar

Referanduma saatler kala taraflar kararsız seçmenleri ikna edebilmek için son hamlelerini yaptı. BBC’nin Wembley Stadyumu’nda düzenlediği açık oturumda Türkiye’nin olası AB üyeliği yine gündemin ana maddelerindendi. AB’de kalmayı savunan Londra Belediye Başkanı Sadık Han, selefi Boris Johnson’a “İnsanları korkutuyorsunuz. Yalanlar söylüyorsunuz. Türkiye, AB’ye üye olmak üzere değil” dedi. Han’a gülerek “Ben zaten Türküm” diye yanıt veren Johnson ise “Bu kontrolü yeniden ele almak için son şansımız. Perşembenin ülkemizin bağımsızlık günü olabileceğine inanıyorum” diye konuştu. AB karşıtı UKIP partisi lideri Nigel Farage da Londra’da düzenlediği mitingde “Bayrağınızı seçin” çağrısı yaptı.

‘Çıkarsak küçülürüz’

Öte yandan geçen yılki genel seçimleri kazanmak uğruna referanduma gitme sözü veren Başbakan David Cameron, AB’de kalma çağrısını Bristol’den yineledi. Cameron, “AB’den çıkarsak, ülkemizi ve dünyada birşeyler yapma yeteneğimizi küçültmüş oluruz” diye konuştu. Ülkenin önde gelen gazetelerinden Times’a ortak mektup gönderen 1285 işveren, AB’de kalınmasından yana oy verilmesini istedi. Referandum arifesinde Avrupalı liderler de İngilizlere ‘Bizimle kalın’ çağrılarını yineledi. İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Guardian gazetesine “Bizim hatırımıza AB’de kalmayın, bunu kendisiniz için yapın” başlıklı bir makale yazdı. Almanya Başbakanı Angela Merkel “Kalmalarını isterim ama karar Britanyalıların” derken, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande sandıktan çıkacak olumsuz sonucun “geri dönüşünün olmayacağını” vurguladı.

Gençler sandığa giderse

Referandum tarihi yaklaştıkça giderek kutuplaşan ülkede, AB yanlısı İşçi Partisi milletvekili Jo Cox’un öldürülmesi sonrası anketlerde ‘Kalalım’ oylarında az da olsa yükseliş görülmüştü. Ancak son anketler yarışın başa baş geçeceğini öngörüyor. Uzmanlar referanduma katılım oranlarının belirleyici olacağını, zira kuşaklar arasındaki farkın sandığa yansıyacağını söylüyor. Normalde sandığa pek gitmeyen gençler AB’de kalma yanlısıyken, daha düzenli oy kullanan yaşlı seçmenler AB’den çıkmak istiyor.

Sonuçlar yarın sabah

Yalnızca Britanya’yı değil, tüm Avrupa’yı ve dolayısıyla tüm dünyayı ilgilendiren referandumda sandıklar bu geceyarısı kapanacak. 382 seçim bölgesi gece boyunca sonuçlarını bağımsız olarak açıklayacak. Resmi sonucun yarın sabah erken saatlerde açıklanması bekleniyor.

‘'Kruvasan operasyonu'

Britanya’nın AB’den ayrılmasını istemeyen bir grup Fransız genç dün Londra’da renkli bir eyleme imza attı. Yaklaşık 15 genç kadın, kentin en işlek tren istasyonu King’s Cross önünde yüzlerce taze kruvasan ve elle yazılmış aşk mektupları dağıttı. Mektuplardan birinde “Fransız öpücüğü olmadan nasıl yaşarsınız” yazılıydı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 23.06.2016 20:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol