banner200
banner225
09 Nisan 2016 Cumartesi 12:00
İngiliz Büyükelçi'den Dündar ve Gül açıklaması: Dışişleri'nden tepki gelmedi
banner188
banner213

İngiltere'nin  Ankara Büyükelçisi Richard Moore, CNN Türk'te  Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı.

İngiltere'de kraliçeye küfür etmenin herhangi bir yaptırımı olmadığını söyleyen Moore "İngiltere'de sosyal medya üzerinden Kraliçe ve ya da Başbakan'a hakaret etmek cezalandırılmıyor. Özgürlük ve demokrası konusunda yaptığımız uyarılar dostçadır. Dost acı söyler. ( Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandığı davanın sorulması üzerine) Konsolosların mahkemeyi gözlemci olarak izlemesi normal bir faaliyettir. Dışişleri'nden bize Can Dündar ve Erdem Gül için tepki gelmedi. Sadece fotoğraf için tepki geldi." dedi.

Richard Moore'un açıklamalarından satırbaşları;

"Türkiye'nin PKK konusunda en güçlü ortağı  İngiltere'dir. Özellikle terörizm alanında en acı tecrübelerden birine sahip ülkelerin başında  İngiltere gelir. Bu nedenle  Türkiye'nin yaşadığı sorunları anlıyoruz.

"PKK KONUSUNDA TAVRIMIZ NET"

İngiltere'de PKK'ya katılmak isteyen biri 5 yıl hapis cezası aldı. Bizim için PKK konusunda tavrımız net, terör örgütüdür. PYD'ye bakacak olursak; bu konuda naif değiliz. PKK ile PYD'nin bağlantısı var. PYD ofisine giderseniz orada Öcalan posterini görürsünüz ki; bu bağlantıyı net bir şekilde ortaya koyar.

"BİZ SİLAH VERMİYORUZ"

Eğer  Suriye'ye bakacak olursak, PYD örgütü bir gerçektir. Maalesef bu karmakarışık durumda bu gerçek ile karşılaşıyoruz. Biz silah vermiyoruz, ABD de silah vermiyor anladığım kadarıyla. Sadece hava desteği veriliyor, bu da IŞİD'le savaştığı için. Silah vermiyoruz çünkü PYD'nin tehlikesinin farkındayız.

"KÜRTLERİN DEVLET KURMASINI KABUL ETMİYORUZ"

Kürtlerin kuzeyde bir devlet ilan etmesini kabul etmiyoruz. Biz  Suriye'nin bütünlüğünden yanayız. Tek bir bütün halinde  Suriye istiyoruz. Ama bu nasıl şekillenecek onu bilmiyoruz.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 09.04.2016 12:00
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol