banner200
banner235
banner225
03 Mayıs 2016 Salı 10:20
İmralı kapıları bir yıl sonra açıldı... Öcalan kontrolü
banner188
banner213
banner230

İmralı’nın kapıları aylar sonra Avrupa İşkencenin ve İnsanlıkdışı veya Onurkırıcı Ceza veya Muamelenin Önlenmesi Komitesi’ne (CPT) açıldı. CPT’den 3 kişilik bir heyetin 28-29 Nisan tarihlerinde, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın da tutuklu bulunduğu İmralı Adası’ndaki 4 mahkûmu ziyaret ettiği açıklandı. Ancak görüşülen mahkumların ismi açıklanmadı.

Nisan 2015’te kesilen çözüm süreci görüşmelerinin ardından İmralı’da kalan Öcalan dışındaki 5 mahkûmdan 2’sinin Silivri’ye nakledildiği açıklanmıştı. Bu açıklamayla İmralı’da Öcalan dışındaki mahkûm sayısı 3 olarak tahmin ediliyor. CPT görüşmelerin ardından isim açıklamasa da, adada 4 mahkûmun ziyaret edildiğinin bildirilmesi, Öcalan’la da görüşüldüğü yönünde yorumlandı.

İsim vermedi

Türkiye’de hapishanelerin durumu üzerine düzenli olarak ziyaret ve rapor yayımlayan CTP, açıklamasında Öcalan’ın adını anmadı. Açıklamada, heyetin 2013 Ocak ayında da İmralı’yı ziyaret ettiği anımsatılarak, “Türk yetkililerin bu ziyaret ışığında tavsiyelere yönelik attıkları adımların gözden geçirildiği” belirtildi. Heyetin İmralı görüşmelerinde mahkûmların “toplu faaliyetlerine ve yakınlarını ve avukatlarını görme haklarına” özel önem gösterildiği anımsatıldı.

Heyetin sonrasında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım başta olmak üzere Adalet ve Dışişleri Bakanlığı’ndan yetkililerle de görüştüğü belirtildi. İmralı’yı ziyaret eden 3 isim arasında CPT Başkanı Mykola Gnatovskyy, CPT üyesi Hans Wolff ve CPT Sekretaryasından Michael Neurauter yer aldı.

İmralı’ya bilinen son ziyaret Nisan 2015’te HDP heyeti tarafından yapıldı. Sonraki süreçte, Öcalan’ın Haziran’a kadar devlet heyetiyle de görüştüğü bilinirken, 7 Haziran seçimlerinin ardından yaşanan gelişmeler nedeniyle izin taleplerine karşın HDP Heyeti’nin adaya gidişine izin verilmiyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 03.05.2016 10:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol