banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
22 Şubat 2016 Pazartesi 17:20
İlik nakli bekleyen kardeşine umut oldu

İnegöl’de Sidret-Mesut Karağaç çiftinin ilk çocuğu olan ve 3 aylıkken Talasemi teşhisi konulan Ali Karağaç’ın 7 yıllık bekleyişi sona erdi. Doğumundan üç ay sonra İnegöl Devlet Hastanesi'nde görev yaparken Ali'ye hastalık teşhisini koyan Çocuk Doktoru Hüseyin Beytekin, Ali'ye müjdeyi de veren isim oldu. İki aydan bu yana İnegöl Özel Aritmi Hastanesi’nde tedavisi süren Ali ile kardeşi Mustafa’nın yapılan tetkikler sonucu ilik örnekleri uyuştu. Sonuçlar aileyi ve hastane çalışanlarını sevindirdi.

Sağlığına kavuşması için umut ışığı yanan Ali, doktoru Hüseyin Beytekin, sağlık görevlileri ve ailesi ile birlikte bu güzel haberi pasta keserek kutladı.

Dr. Beytekin, "Ali'nin, kardeşinden kemik iliği alınarak nakil yapılacak. Yaklaşık 7 yıldan bu yana ilik nakli bekliyordu. Bugün mutlu bir haber aldık. Yapılan tetkiklerde Ali'nin kardeşinin uyumluğu olduğu belirlendi. Yaklaşık iki aydan bu yana Ali'ye tedavi uyguladık. Demir oranını normale indirdik. İlik nakline hazır hale geldi. İstanbul´da özel bir hastanede ilik nakli gerçekleşecek" dedi.

Ali'nin annesi 27 yaşındaki Sidret Karaağaç ise "7 yıl önce Ali'yi dünyaya getirdim. Üç aylıkken o zaman İnegöl Devlet Hastanesi'nde görevli Hüseyin Beytekin bir takım testler yaptı. Testler sonucunda Kemik iliği hastalığı tespit edildi. Bursa'da tedavi süreci başladı. 7 seneden bu yana tedavi ediliyor" dedi.

Üç sene önce Ali'nin küçük kardeşi Mustafa'nın dünyaya geldiğini belirten anne Karaağaç, "Mustafa'nın ilikleri Ali ile uyumlu olduğu ortaya çıktı. Üç seneden bu yana bekliyorduk. Ali’nin demir oranı da istenilen seviyeye inince nakil için tüm şartlar tamamlandı. İlik nakli için pazartesi günü İstanbul'a gideceğiz. Bir ay boyunca tedavi edilecek. En büyük umudumuz Mustafa'ydı. Allah'a şükürler olsun onun ilik örnekleri Ali'ye uydu. Bu mutluluğu anlatamam. Çünkü 7 seneden bu yana hastalıkla uğraşıyoruz. Bugün mutlu haberi aldık, çok mutluyuz" dedi.

İlik nakli olacak Ali Karaağaç da "Çok iyi şeyler hissediyorum. Koşup oynayabileceğim. Dışarıda çok az oynuyordum. Bazı günlerde oyun oynayamıyordum. Bir an önce iyileşmek istiyorum" diyerek duygularını dile getirdi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 22.02.2016 17:20
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerTürkiye
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177