banner200
banner222
03 Eylül 2016 Cumartesi 08:40
İlber Ortaylı: Mussolini devrindeki İtalyan Belediyeleri bile bizden demokratik
banner188
banner213
banner230

BEYLİKDÜZÜ'nde Sevgi ve Barış Buluşmaları kapsamında düzenlenen Çardak Altı Sohbetleri'nin konuğu Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı oldu. Söyleşinin Moderatörlüğünü yapan Sunucu Özge Uzun'un sorularını yanıtlayan ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, hem güldürdü hem eleştirdi.

Sevenleri tarafından ayakta alkışlanan ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Beylikdüzü Kuğulu Parkta bir saat söyleşi söyleşi verdi.

"KÜÇÜK AİLE YAPISI İYİ DİYEMEYİZ"

Ev işlerinin zamana göre farklılık gösterdiğini söyleyen Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, "bu zamanda hiç bir erkek üç kadına bakmaz. Ancak başka şehirlerde bakabilirse bakar. Normal bir Türk erkeğinin günlük çalışması bu kadar dükkan gezen birine yetmez. Küçük aile diye bir yapı vardır ama kalkıp bu yapının iyi bir şey olduğunu söyleyemeyiz" dedi.

"BELEDİYELERİMİZ DEMOKRATİK DEĞİL"

Mussolini Devrindeki İtalyan Belediyeleri bile bizim belediyelerden daha demokratikti diyen Ortaylı, "Belediye seçim şartlarına bakın demokratik değildir. İşsiz adam seçilebiliyor ama memur adama seçilemiyor. Mussolini Devrindeki belediyeler bile bizim belediyelerden daha demokratikti çünkü kimse kısıtlanmıyordu. Yerel düzeyde bile demokratik kuruluşumuz tam değildir ve bunu ıslah edecek uyanık bir halk yok. Merkez yönetimde oturan yöneticilerin hiçbiride buna uymuyor" dedi.

"KANUNSUZ VE HUKUK ANLAYIŞSIZ DEMOKRASİ OLMAZ"

Kanunsuz ve hukuk anlayışsız demokrasi olmaz diyen Ortaylı, "Beynelminel sahada hukuk usulünü bilmeyen ve hazırlayamayan hukukçular bir türlü davaları kazanamıyor. bu yüzden her şeye baştan başlıyor" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 03.09.2016 08:40
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol