banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
29 Mart 2016 Salı 17:00
İki ilde 'Paralel Yapı' operasyonu: 15 gözaltı

Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü FETÖ/PDY'ye yönelik operasyon yaptı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu'nun yürüttüğü soruşturma kapsamında, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce; 'FETÖ/PDY' yöneticisi olmak, propagandasını yapmak ve örgüte finansal destek sağlamak suçlarından Ankara merkezli, Eskişehir, Kırşehir, Malatya, Şanlıurfa illerinde yapılan eş zamanlı operasyonda haklarında gözaltı kararı bulunan 13 şüpheliden 8 şüpheli yakalandı.

Bir şüphelinin yaklaşık 10 gün önce,bir şüphelininse yaklaşık 6 ay önce Amerika'ya kaçtığı tespit edildi. Ayrıca şüphelilerin ikametlerinde yapılan aramalarda çok sayıda örgütsel doküman ve dijital materyallere el konuldu. Şüphelilerin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

BİR OPERASYONDA ESKİŞEHİR'DE

ESKİŞEHİR'de, 'Fethullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik polisin düzenlediği operasyonda, 7 kişi gözaltına alındı.   Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 'FETÖ/PDY'ye yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında bu sabah operasyon düzenledi. Operasyonda 7 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerin ev ve işyerlerinde arama yapıldı.
Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:   "Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından FETÖ/PDY Silahlı terör örgütünün Eskişehir yapılanması hakkında daha önceden açılan ve yürütülen soruşturma kapsamında 29 Mart 2016 günü silahlı terör örgütüne üye olmak, bu örgüte bilerek isteyerek yardım etmek ve himmet toplamak suçlarından dolayı Eskişehir 1'inci Sulh Ceza Hakimliği'nce verilen karar doğrultusunda 7 şüphelinin ev ve işyerlerinde Eskişehir emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince arama yapılmış ve bu şahıslar gözaltına alınmışlardır. Bu soruşturma kapsamında ayrıca 4 şüphelinin de Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince şüpheli sıfatıyla ifadelerinin alınması için talimat verilmiştir. Gizlilik kararı bulunan soruşturma kapsamında Eskişehir Emniyet Müdürlüğü görevlilerince şüphelilerin ifadelerinin alınma işlemleri devam etmektedir."

 

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 29.03.2016 17:00
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerTürkiye
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177