banner200
banner222
30 Ağustos 2016 Salı 13:40
IKEA Hindistan'da çalışanların yarısı kadın olacak
banner188
banner213
banner230

 

Mobilya devi IKEA Hindistan pazarına girmeye hazırlanıyor. Bir yıl içerisinde Hindistan’da ilk mağazasını açacak olan IKEA önümüzdeki yıllarda mağaza sayısını 24’e çıkarmayı hedefliyor.

Mobilya devinin hedefleri arasında ise başta yönetim kademesi olmak üzere çalışanlarının en az yarısının kadınlardan oluşturulması. IKEA’nın bu son hedefinin önünde ise sosyal engellerin yanısıra yasal engeller de bulunuyor.

SEKİZDEN SONRA ÇALIŞMAK YASAK

Kadın nüfusunun üçte birinden azının, evinin dışında iş yaşamında yer aldığı Hindistan’da, kadınların akşam saat sekizden sonra perakende piyasasında çalışması yasak.

Ancak daha şimdiden mağaza açacağı bazı eyaletlerde kadınlar aleyhine olan bu yasayı olumlu yönde etkilemeyi başaran IKEA’nın İletişim Şefi Patrik Antoni ‘‘Hindistan’a kadınları iş piyasasına çekmenin olumlu olduğunu gösterebiliriz. IKEA gibi İsveçli ve uluslararası şirketler ile birlikte büyük değişimler gerçekleştirebiliriz’’ diye konuştu.

Girmeye hazırlandıkları iki eyalette yasaların değiştirilmesini başardıklarını, iki eyalette de değişiklik önergelerinin eyalet parlamentolarında görüşülmeyi beklediğini belirten Patrik Antoni, gece saat 23.00 a kadar çalışabilecek kadınlar için evlerine personel servisi düzenleyeceklerini belirtti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 30.08.2016 13:40
Anahtar Kelimeler:
EkonomiHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol