banner200
banner222
01 Ekim 2016 Cumartesi 07:00
Ihlamur Parkı’nda kutlama zamanı
banner188
banner213
banner230

Ihlamur Parkı’nda inşaat yapılacağı haberleri üzerine halk nöbet eylemi başlatmıştı.

Kültür varlığı olarak tescil edilen III. Selim ve II. Mahmut’a ait üç adet nişan taşının ve anıtsal nitelikte ağaçların bulunduğu Ihlamur Parkı’na konut yapılamayacak. Parkın bir kısmında konut alanı olarak planlanan yerler, yeni planda yeşil alan olarak tanımlandı. Çevre Bakanlığı, Ihlamur Parkı’nın da içinde olduğu Ihlamur Kasrı 1. ve 3. derece doğal sit alanları ve etkileme geri bölgesi hakkındaki 1/5000’lik Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nı 28 Eylül’de onayladı.

PANELLERLE ÇEVRİLMİŞTİ

Ihlamur Parkı Dayanışması, parkın yüzde 25’ine sahip olan Seba İnşaat A.Ş’nin, 5 kat 30 daire projesine karşı mücadele yürütüyordu. Seba İnşaat, 11 bin 696 metrekarelik parkın 11 hissedarından biriydi. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Keçeli, tapusu kendilerine ait yaklaşık 12 dönüm arsanın 5 dönümünün yeşil alan, 4 dönümünün dini tesis alanı, yollar çıktıktan sonra kalan 2.5-3 dönümün de imarlı konut alanı olarak ayrıldığını söylemişti. Park, 21 Haziran’da panellerle çevrilmiş, “Özel Mülktür, Girilmez” levhaları asılmıştı. Mahalle halkı buraya inşaat yapılmaması için eylem yapmış ve günlerce nöbet beklemişti.

Ihlamur Parkı Dayanışması, 2 Ekim’de, yeni imar planıyla ilgili gelişmeleri duyurmak ve parkın tamamen yeşil alan oluşunu kutlamak üzere parkta buluşma çağrısı yaptı. Açıklamada, “Parkımızı kaybetme endişesiyle geç saatlere kadar parkta bekleyen teyzelerimizle, her daim parkı gözleyen gençlerimizle, şimdilik kazandık. Bu rant arayışına yeniden girişebilecek kişilere karşı, parkta bekliyor olacağız” denildi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 01.10.2016 07:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol