banner200
banner235
banner225
25 Şubat 2016 Perşembe 18:40
İçeride ihale, dışarıda protesto
banner188
banner213
banner230Bakırköy Kent Savunması olarak bina önünde toplanan kalabalık, “Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi halkındır satılamaz", “Hastanemizi geri istiyoruz" pankartı açtı. Basın açıklamasının ardından ihaleyi takip etmek üzere salona girmek isteyen temsilciler ile basın mensuplarının ihaleyi takip etmesine izin verilmedi. İhaleye katılan firmalar ile açık arttırma ile yapılacak ikinci tur ihale bilgilerinin daha sonra açıklanacağı bildirildi.

YAPILMAK İSTENEN TİCARİ KOMPLEKSTE HİÇBİR KAMU YARARI YOK"

Bakırköy Kent Savunması adına konuşan Ümran Serhan, kuruluşu 1952 yılına dayanan ve bölgenin en eski sağlık kurumlarından biri olan hastanenin 2011 yılında TOKİ tarafından Halkalı'da yapılan İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne taşındığını ifade etti. Hazineye ait arazinin 26 Mart 2013 tarihinde TOKİ'ye devredildiğini söyleyen Serhan, arsanın 'ayrıcalıklı imar planı ile ticari alana dönüştürüldüğünü' belirtti. Serhan, “Plan notlarına baktığımızda her türlü ticari işletmenin bu alanda yapılmak istendiğini ve yapılmak istenen ticari komplekslerde hiçbir kamu yararının olmadığını görüyoruz" dedi.

YIRCA'DA, CERRATTEPE'DE NASIL DİRENDİLERSE BİZ DE DİRENECEĞİZ"

Satışın derhal iptal edilmesini ve Bakırköy SSK Doğum ve Çocuk hastanesinin aynı fonksiyonla yenilenerek inşa edilmesini istediklerini dile getiren Serhan, “Bakırköy halkı olarak hastanemizi geri istiyoruz. Kamu alanlarının talanının durdurulmasını istiyoruz. Yakın tarihimize ve günümüze baktığımızda direnme hakkının neleri değiştirdiğini çok iyi biliyoruz. Yırca'da ve Artvin Cerrattepe'de halkımız kamusal alanları için nasıl direnmişse bizler de bu hakkımızı kullanacağız" diye konuştu.

“NE SAHİLİMİZ NE YEŞİL ALANIMIZ KALDI"

Basın açıklamasında söz alan Yenimahalle muhtarı Nihat Şahin, “Bizim övündüğümüz bir sahilimiz vardı, ne sahilimiz ne yeşil alanımız kaldı. Bakırköy ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmeye başladı" diye konuştu.


HASTANE ARAZİSİNE NE YAPILACAK

Hastanenin arazisi için hazırlanan plan notlarına göre “Ticaret alanında iş merkezleri, ofis-büro, çarşı, çok katlı mağazalar, katlı otoparklar, alışveriş merkezleri ve otel gibi konaklama tesisleri, sinema, tiyatro, müze, kütüphane, sergi salonu gibi kültür tesisleri, lokanta, restoran, gazino, düğün salonu gibi eğlenceye yönelik birimler, yönetim binaları, ticari katlı otopark, banka, finans kurumları, yurt, kurs, dershane, özel eğitim ve özel sağlık tesisleri gibi ticaret ve hizmet fonksiyonlarına ilişkin yapılar yapılabilir. Oranlara bakılmaksızın birden fazla fonksiyon bir arada yer alabilirö ifadeleri yer alıyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 25.02.2016 18:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol