banner200
banner222
17 Haziran 2016 Cuma 06:00
İBB CHP’de Hattat gerilimi
banner188
banner213
banner230

İstanbul Maslak’taki milyarlık inşaatı mühürlenen Hattat Holding ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) arasında yapılan şüpheli protokol kapsamında İBB’ye devredilen Büyükçekmece Güzelce’deki Kadir Topbaş’ın villarının arkasında yer alan arazilerden birine cami yapılacak. Bu teklifin yer aldığı imar planı İBB CHP Grubu’nda gerilim yarattı. Şüpheli protokole dava açan CHP’li Meclis üyesi Hüseyin Sağ teklife “ret” oyu kullanarak “Hattat’ın verdiği yer şimdi cami alanı oldu. Burası Topbaş’ın villasının arkası ve ben buralar düzenlenecek demiştim bunda haklı çıktığım için çok üzgünüm” dedi. CHP grubu teklife “bölge planı ve bölgeden yoğun talep” olduğu gerekçesiyle olumlu oy kullandı.

Başkan’ın arka bahçesi

Hattat Holding’in İstanbul Maslak’ta yarım kalan “Diamond of İstanbul” projesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat arasında imzalanan şüpheli protokolü geçen 9 Nisan’da gazetemizin manşetinden duyurmuştuk. Protokole göre Hattat Holding, İBB’ye 18 arsa bağışladı, buna karşılık daha önce mühürlenen milyar dolarlık projesi için onay aldı. Hattat’ın bağışladığı 66 dönümlük 18 arsa arasında 3 arsa İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın Büyükçekmece Güzelce’de Sevda Sokak’ta yer alan villasına komşu konumundaydı. Boş olan ve çitlerle çevrilen arsaları da kapsayan imar planı önceki gün İBB Meclisi’ne geldi. “Büyükçekmece Kumburgaz Tem Bağlantı Yolu Doğusu ve Kartaltepe revizyonu planı” Bahçelievler ve Güzelce etabı olarak geçen teklifte hızlı kentleşme ve nüfus artışıyla, sosyal donatı alanlarının yetersizliğinden plan tadilatı gerektiği belirtildi. Bu teklif İBB CHP Grubu içinde de görüş ayrılıklarına ve gerilime neden oldu.

Teklifin mecliste görüşüldüğü sırada söz alan CHP’li Meclis üyesi Hüseyin Sağ, “Topbaş’ın villasının arkasında yer alan ve Hattat’ın İBB’ye bağışladığı bu arsaların fonksiyonlarının değişeceğini söylemiştim. Şimdi cami alanı oldu. Bir tarafı da taziye çadırı oluyor. Haklı çıkmaktan çok üzgünüm” dedi. CHP’li Meclis üyesi Coşkun Tanış ise “Bölge halkı uzun zamandır burada imar bekliyor. Yoğun bir talep var” ifadelerini kullandı. AKP’li Meclis üyeleri ise şöyle konuştu:

CHP grubu onayladı

“Uzun zamandır bu teklif komisyonumuzda bekliyordu. Buralar donatı alanı. E-5’in altında 3 tane cami olması da tesadüf oldu. Bu planlar Büyükçekmece Belediye Başkanı ile ortak yapılıyor. Herkese teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından oylamaya geçildi. Teklife CHP’li Meclis üyesi Hüseyin Sağ “ret” oyu verirken AKP ve CHP Grubu olumlu oy kullandı. Mecliste grup kararının aksine oy kullanmak disiplin kuruluna sevk edilme nedeni. CHP’li Sağ hakkında disiplin süreci başlatılabilir.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 17.06.2016 06:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol