banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
27 Şubat 2016 Cumartesi 16:20
Hülya Koçyiğit'e çalışanından dava

Hülya Koçyiğit- Selim Soydan çiftinin başı, Moldovalı hizmetçileriyle dertte. İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvuran Vladimir Sırf ve eşi Nadejda Sırf, Selim Soydan’a bin TL’lik tazminat davası açtı. Çift, dilekçelerinde 625 bin TL alacakları olduğu iddiasıyla icra takibi başlattıklarını ancak bunun Soydan’ın itirazı üzerine durdurulduğunu da öne sürdü.

Habertürk Gazetesi'nden Hayati Arıgan'ın haberine göre, yıllık izin dahil hafta sonu ve bayram izinlerini kullanmadıklarını ancak mesai ücreti alamadıklarını öne süren hizmetçi karı-koca, oturma ve çalışma izni almalarının engellendiğini ve kaçak çalışmak zorunda kaldıklarını iddia etti. Sigorta primlerinin ödenmediğini, bin 500 dolar olan maaşlarına zam istedikleri için de işten çıkarıldıklarını savunan Moldovalı çift, Soydan’ın mal varlığına tedbir konulmasını talep etti.

KENDİ DİLİNDE KÜFÜR ETTİ

Avukatı aracılığıyla mahkemeye cevap dilekçesi veren Selim Soydan ise Moldovalı çiftin iddialarını reddetti. Yılın 4 ayını Londra’da, 2 ayını ise Bodrum’da geçirdiklerini söyleyen Soydan, ‘izin kullanmadık’ iddiasının asılsız olduğunu, pasaportlarının incelenmesi halinde ülkelerine gidip geldiklerinin anlaşılacağını vurguladı.

Günde sadece 6 saat çalışan çifte sağlık sorunları ve ev yaptırdıkları gerekçesiyle 30 bin dolar borç bile verdiğini savunan Soydan, Nadejda Sırf’ın Hülya Koçyiğit’e agresif tavırlarla sözlü tacizlerde bulunduğunu, hatta kendi dilinde küfür ve hakaret ettiğini iddia etti. Dilekçede ayrıca hizmetçi çiftin yetişkin kızlarının, evin havuzuna birkaç kez çıplak girdiği ve son dönemde bazı mücevher ve kıyafetlerde eksiklik olduğu kaydedildi.

CAN GÜVENLİĞİ KORKUSU

Son dönemde evlerine gelmeye başlayan bazı Moldovalıların aralarında gizli konuşmalar yaptığının anlatıldığı dilekçede Soydan ve Koçyiğit’in ‘hırsızlık’ ve can güvenliklerine ilişkin tedirginlik yaşadığı vurgulandı. Dava, tanıkların dinlenmesi için ertelendi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 27.02.2016 16:20
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerYaşam
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177