banner200
banner235
banner225
03 Ağustos 2016 Çarşamba 07:40
Hükümetten sürpriz OHAL kararnamesi: Resmen yasaklandı
banner188
banner213
banner230

Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grup askerin darbe girişiminde bulunmasının ardından, üç ay süreyle ilan edilen OHAL kapsamında, dün Resmi Gazete'de yayımlanan kanun hükmündeki kararnameden ekonomi dünyasını ilgilendiren bir karar çıktı.

Hükümetin kararnamesine göre, Türkiye'de iflas erteleme talepleri OHAL uygulaması süresince yasaklandı. Dün yayımlanan kararnameye göre, iflas erteleme tapeleri mahkemeler tarafından da reddedilecek.

İcra İflas Yasası’nın 179. maddesi, iflas ertelemelerinin temelini oluşturuyor.  Bu maddeye göre, sermaye şirketleri ile kooperatiflerin borçlarının aktifinden fazla olduğu beyan edilip, bu mahkemece onanırsa bu yapılar için iflas kararı verilebiliyor.

Ancak yine bu kişiler, şirket veya kooperatifin mali durumunun iyileştirilmesinin mümkün olduğuna dair bir iyileştirme projesini mahkemeye sunarak iflasın ertelenmesini isteyebiliyor. Mahkeme projeyi ciddi ve inandırıcı bulursa, iflasın ertelenmesine karar veriliyor. 

İflas erteleme verildiğinde, borçluyla ilgili hiçbir takip yapılamıyor. Hatta daha önce başlamış takipler duruyor. Bu da şirketlere, 2 yıllık bir zaman kazandırıyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 03.08.2016 07:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol