banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
17 Nisan 2016 Pazar 17:41
Huawei P9 Hollywood çıkarması yaptı!

 Fotoğraf çekimlerini dünyaca ünlü moda fotoğrafçısı Mario Testino gerçekleştirirken, cep telefonu üreticisinin Huawei P9’u tanıtmak için alışılmışın dışında bir yöntem seçtiğini görüyoruz.
Son Superman Henry Cavill ve Hollywood’un en sevilen oyuncularından biei olan Scarlett Johansson, aslında bir teknoloji ürünü olan P9’un “tarz” yönünü ortaya çıkarıyor. Cavill’e göre bunu sadece bir “moda” olarak algılamamak lazım. Kendisi konuyla ilgili yaptığı röportajda “Teknolojiye gerçek anlamda tutkun biri olarak, Huawei P9’un çift lensi ile yapılabilen şeyler beni çok heyecanlandırdı. Huawei ve Leica’nın bir araya gelerek böylesine büyük bir işbirliği gerçekleştirmesinden çok etkilendim.” sözlerini sarf etmiş.


Scarlett Johansson ise P9’u anlatırken; “Fotoğrafçılık sanatı karakterimin neredeyse bir parçası. Bu nedenle Huawei’nin fotoğrafçılık dünyasının ikonu Leica ile partnerliği ve muhteşem bir ürün ortaya koyduğunu görmek beni çok etkiledi. Bize yeni ufuklar açan ve yeni bakış açısı sunan Huawei ile birlikte çalışmaktan gurur duydum” diyor.
Pekiyi, Çift Leica kameralı Huawei P9 gerçekten yıldızların övdüğü kadar iyi mi?
Huawei P9, Huawei’nin fotoğrafçılık alanında ikonik bir marka olan Leica ile işbirliğinin ilk ürünü olarak gerçekten dikkat çekiyor. Huawei P9’un vaat ettikleri arasında daha fazla ışık, daha fazla netlik, daha zengin renkler ve Leica’ya özgü siyah ve beyaz tonlamalarıyla, akıllı telefonlarda fotoğraf deneyimini yepyeni bir boyuta taşımak var. Telefonu, öne çıkardığı kamera özellikleriyle incelediğimizde özellikle profesyonel fotoğraf makineleriyle yarışacak kadar bir alan derinliğini performansı sunduğunu görüyoruz. Fakat rekabete girdiği P&S ve kompakt kameraların çoğunda olduğu gibi, düşük ışıkta göze çarpan dramatik ölçüde bir kalite düşüşü var. Karanlık ve loş ortamlarda Huawei P9’un Leica’yla ürettiği fotoğraflarda kumlanma ve renk kaybı görürseniz üzülmeyin. Ayrıca bu durumlarda netleme yapmak için, normalden biraz daha fazla beklemek zorunda kalabiliyorsunuz.
Değerlendirmelerde genel olarak olumlu yorumlar alan Huawei P9’un Türkiye’deki satış ve taahhütlü kampanya fiyatları henüz belli değil. Yine de cep telefonu seçerken önceliği kamera performansı olanlar için Samsung, Apple, LG ve HTC gibi markalara büyük bir alternatif geldiğini söyleyebiliriz.

2016’nın Şimdiye Kadarki En İyi 3 Oyunu!

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 17.04.2016 17:41
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerBilim-Teknik
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177