banner200
banner222
22 Ağustos 2016 Pazartesi 12:00
'Hrant Dink'in öldürülmesinde örgüt yok' diyen heyetin tamamı 'FETÖ' şüphelisi
banner188
banner213
banner230

Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grup askerin, 15 Temmuz günü darbe girişiminde bulunmasının ardından başlayan soruşturmalar, önemli davalarda alınan kararları yeniden tartışmaya açtı. Bu davalar arasında en dikkat çekenlerden biri de Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katledilmesi ve "Örgüt yoktur" diyen 3 kişilik mahkeme heyeti ile davanın savcısı...

Dink cinayeti davasında ilk kararı veren eski ‘İstanbul Özel Yetkili 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin eski başkanı Hâkim Rüstem Eryılmaz, HSYK’nin açığa alma kararının ardından FETÖ soruşturmasında tutuklandı. Habertürk gazetesinden Veli Sarıboğa'nın haberine göre, yine FETÖ üyeliğinden tutuklanan heyet üyesi Hâkim Mustafa Başer’in yanı sıra diğer üye Hâkim Hadi Çağdır ile savcı Hikmet Usta da ‘tutuklamaya yönelik’ yakalama kararıyla aranıyor.

Dink davası heyeti “Örgüt yoktur” kararıyla tartışma yaratmış, Eryılmaz kendisini arayan bir gazeteciye telefonda “Örgüt var, delil yok. Delil yetersizliğinden beraat kararı verdik” açıklamasını yapmıştı. Savcı Hikmet Usta ise kararı temyiz edeceğine ilişkin dilekçesinde, Eryılmaz’ın açıklamasına karşı “Örgüt de var, delil de. Hem de fazlasıyla var” ifadesini kullandı.

Hrant Dink’i Ergenekon örgütünün Trabzon hücresinin öldürdüğünü ileri süren Savcı Usta, mahkemenin delilleri göz ardı ederek beraat kararı verip yasaya aykırı davrandığını söyledi.

‘ÖRGÜTTEN DE YARGILAYIN’

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 15 Mayıs 2013’te İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Dink cinayetine ilişkin “Örgüt yoktur” kararını, ‘sanıkların suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’ suçundan ceza alması gerektiğini belirterek bozdu. Yüksek mahkeme, cinayet suçundan Yasin Hayal’e verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını ise ‘azmettirmekten değil’, ‘cinayete iştirak etmek’ şeklinde düzelterek onadı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 22.08.2016 12:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol