banner200
banner235
banner225
30 Kasım 2016 Çarşamba 16:20
HPD'li vekillerin cezaevi ziyaretine jandarma engeli
banner188
banner213
banner230HDP Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk, HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir, Mardin Milletvekili Ali Atalan ve Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan ile partililer, Kocaeli F Tipi Cezaevi'ne giden yolda polis ve jandarma engeline takıldı.

Kandıra yolu girişinde polis ekiplerince araçları durdurulan HDP'liler burada yapılan kimlik kontrollerinin ardından cezaevi yönüne gitmelerine izin verildi. HDP'lilerin bulunduğu araçlar daha sonra jandarma ekiplerince cezaevine yaklaşık 2 kilometre kala Sarı Hocalar mevkisinde durduruldu.

'YAPILANLAR HUKUKA AYKIRI'

Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul uygulamanın yasadışı olduğunu belirterek, "Yazılı bir belgeniz yok. Neye istinaden yolumuzu kesiyorsunuz. Yapılanlar hukuka aykırıdır. Sizin burada bizi durdurmanız suçtur. Siz buranın sahibi misiniz? Ne gerekçeyle yolumuzu kesiyorsunuz? Size verilen talimatın vekillere yönelik olduğuna dair evrak varsa bize gösterin" diyerek tepki gösterdi.

Yapılanın yol kesmenin yasal olmadığını söyleyen Aysel Tuğluk da, "Bizim geçişimize izin vermemeniz yasal değil. Neye istinaden yoldan geçişimize izin verilmiyor. Valilik kararına istinaden yolumuzu kestiğinizi söylüyorsunuz. Bu kararı bize gösterin" dedi.

2 VEKİLE İZİN VERİLDİ

Jandarma komutanı ise Valilik kararı nedeniyle yolun ulaşıma kapatıldığını söyledi. Yaklaşık 1 saat burada bekleyen HDP'li heyetten Aysel Tuğluk ve HDP eski Kocaeli Milletvekili avukat Ali Haydar Konca'nın cezaevine gitmesine izin verilirken, heyette bulunan diğer milletvekilleri geri döndü.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 30.11.2016 16:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol