banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
12 Eylül 2016 Pazartesi 14:00
Hillary Clinton, 11 Eylül törenlerinde fenalaştı

Pazar günü doktoru tarafından zatürree olduğu teşhisi konulan Clinton, 11 Eylül törenlerinden de fenalaşmış ve sendeler halde ayrılarak destekçilerini endişelendirdi. Antibiyotik kullanan, doktoru tarafından istirahat etmesi ve programını değiştirmesi gerektiği bildirilen Clinton, anma programında aşırı terleme ve susama rahatsızlığı üzerine 2001'de İkiz Kulelere düzenlenen saldırının 15. yıldönümü anma programını da tamamlayamadı. Beraberindekilerin koluna girerek araca taşıdığı Clinton, arabaya binmek üzereyken baygınlık geçirdi ve kendisini tutanlar sayesinde yere düşmekten kurtuldu. Kısa süreli bir tedaviden sonra Clinton'ın gülümseyerek ve çevredekilere el sallayarak yürüdüğü görüldü.

TRUMP BENDE ALERJİYAPIYOR" DEMİŞTİ

Geçen hafta Cleveland'da düzenlenen bir etkinlik sırasında da iki dakika süren bir öksürük nöbetine tutulan Hillary Clinton, sorunun alerjiden kaynaklandığını söylemiş, kalabalığa hitap ederken, “Ne zaman Trump'ı düşünsem alerji oluyorum" diyerek rakibiyle ilgili espri yapmıştı.

Öte yandan CNN News'in haberine göre, Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump ve kurmayları, Clinton'ın ciddi bir sağlık sorunu olduğunu iddia ederek, Clinton'ın kötü hallerini gösteren görüntüler yayınlayıp bunu bir seçim propagandası aracı olarak kullanıyor. Clinton'ın doktoru, Demokrat Parti adayının sağlığı hakkında söz konusu iddiaları yalanlarken, Amerikan kamuoyu ve medyasında, Clinton'ın başkan seçilmesi durumunda sağlığının ülkeyi yönetmeye elverişli olup olmayacağı, günün konusu haline geldi.

ANKETLERDE REKABET DE KIZIŞTI
Washington Post'un yayınladığı son seçim anketinde Clinton'ın, Trump karşısında halen yüzde 46'ya yüzde 41 oy oranıyla üstün göründüğü, ancak daha önceki anketlerle kıyaslandığında aradaki farkın kapanmakta olduğu bildirildi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 12.09.2016 14:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177