banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
07 Şubat 2016 Pazar 20:40
Hidrojen bombasından sonra bu kez de uzaya roket

Dışişleri Bakanlığı'ndan Kuzey Kore açıklaması: Uluslararası güvenliği hiçe saydı

Geçtiğimiz ay hidrojen bombası denediğini açıklayan Kuzey Kore, bu kez de uzaya uzun menzilli roket fırlatarak uydu gönderdiğini duyurdu.

‘Kesinlikle kabul edilemez’

Kuzey Kore devlet televizyonu, uydunun yörüngeye başarıyla yerleştiğini açıkladı. Öte yandan Kuzey Kore’nin bu hamlesine Birleşmiş Milletler ve Güney Kore’nin yanı sıra birçok ülkeden de tepki geldi. Nükleer ve balistik füze taşıma kapasitesi olan füze denemelerini yasaklayan BM Güvenlik Konseyi, konuyla ilgili toplanacağını duyurdu. Öte yandan Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye, Kuzey Kore’nin uzaya uydu göndermesini ‘provakatif bir eylem’ olarak değerlendirdi.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, “Kesinlikle kabul edilemez” tepkisini verirken, ABD, İngiltere, Güney Kore ve Japonya, Pyongyang hükümetini kınadı. Almanya ise, durumu ‘sorumsuzca bir provokasyon’ diye niteledi.

Kuzey Kore, bundan bir ay önce de atom bombasından çok daha güçlü etkiye sahip olan hidrojen bombası denemesinin başarıyla sonuçlandığını duyurmuştu. Deneme sonrası bölgede 5.1 şiddetinde bir deprem gerçekleşmişti.

Kuzey Kore hidrojen bombası patlattı, 5,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 07.02.2016 20:40
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerTürkiye
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177