banner200
banner222
03 Haziran 2016 Cuma 14:40
HDP'nin İzmir mitingine valilik izin vermedi
banner188
banner213
banner230


HDP'nin mitinginde HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın yanısıra Halkların Demokratik Kongresi (HDK) eşsözcüleri Ertuğrul Kürkçü ve Gülistan Kılıç Koçyiğit ile Demotratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Hatip Dicle de konuşma yapacaktı. HDP İzmir İl Eş Başkanı Canan Kaplan, partisinin İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Valiliğin ret kararına tepki göstererek, konuyu yargıya taşıdıklarını açıkladı. Kaplan şunları söyledi:

"Biz İzmir Valiliği'nin değil, sarayın halktan duyduğu korkuyla mitingimizi yasakladığını biliyoruz. Kararın iptali için İzmir İdari Mahkemesi'ne müracaat ettik. Ancak yargının 'Kaçak Saray'la içiçe olduğu herkes tarafından açıkça görülmektedir. Bu yasak kararı siyaset yapma ile örgütlenme ve toplantı özgürlüğünü ortadan kaldıran bir işlemdir. Biz bu yasakları kabul etmiyoruz. Gündoğdu'da herkese ve her türlü demokratik siyasi faaliyetler için verilirken, partimiz HDP'ye ayrımcı ve adaletsiz uygulamayı kabul etmiyoruz."

Kaplan İzmir'e gelecek olan Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın Adnan Menderes Havaalanı'ndan saat 13.30'da konvoy eşliğinde alınarak il binasına geleceğini saat 15.00'da parti binasında halkla buluşacağını söyledi.

NE DEMEK 'KAMU DÜZENİ BOZULACAK'

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, "Bunun hiçbir haklı yönü olamaz. Demokratik Türkiye’nin 3'üncü partisi olan ve İzmir’de yaklaşık 250 bin oy alan bir partinin demokratik siyasette buluşma, halkıyla buluşma, partilileriyle buluşma çabası engellenmiş durumda. Valiliğin bu kararı anti demokratiktir, keyfidir, hukuka dayanmamaktadır. Ne demek kamu düzeni bozulacaktır böyle bir şey olabilir mi? Daha iki hafta önce MHP genel başkan adayının bir mitingi tertip edilirken Başbakan için böyle olanaklar sağlanırken Türkiye’nin üçüncü partisinin demokratik siyaseti öne çıkartan bir partinin var olan çalışmaları engellenemez. Valiliğin bu tavrını kınıyoruz" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 03.06.2016 14:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol