banner200
banner222
18 Ekim 2016 Salı 16:00
HDP'li milletvekili Lezgin Botan'a 7 yıl hapis istemi
banner188
banner213
banner230

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Van Milletvekili Lezgin Botan hakkıda 21 Mayıs 2015'te Van'ın Çatak İlçesi'nde yaptığı konuşmayla ilgili başlattığı soruşturmayı tamamladı. Dönemin Çatak Kaymakamı Uhut Emre Koyuncu'ya tehdit ve hakarette bulunduğu iddiasıyla başlattılan soruşturma sonucunda hazırlanan iddianame, Van 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Hakkında dava açılan Milletvekili Botan için 'Suç örgütlerinin isimlerini kullanarak tehditte bulunmak', 'Kamu görevlisine görevinden ötürü hakaret etmek' suçlarından 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istendi.

"KATLİAMCIMISINIZ, KATİL MİSİNİZ?"
İddianamede, Milletvekili Botan'ın ifade özgürlüğü sınırlarını aşan konuşma yaptığı belirtildi. Botan'ın Kaymakam Koyuncu'yu kastederek, "Sen de onurlu, namuslu davran o meslekten ayrıl. Namuslu adam gibi siyaset yap. Muhtarları kurşuna mı dizeceksiniz, bir Roboski mi yaşatacaksınız, katliamcı mısınız, katil misiniz? Burası Mezopotamya, bu dağlar da Kato. Kato'dan geçmek öyle kolay değil. Her babayiğidin harcı değil. Herkes haddini bilecek" dediği iddianamede yer aldı.

İddianamede savcılık, "Şüphelinin konuşmaları değerlendirildiğinde, kamu görevi ifa eden Çatak Kaymakamı olan mağdurun onur, şeref ve saygınlığını sövmek suretiyle kaldırdığı, ayrıca bölücü terör örgütü olan PKK üyelerinin yuvalandığı 'Kato Dağı' göndermesiyle müştekiyi tehdit ettiği, konuşmanın içeriğinde kullanılan hitapların ifade özgürlüğü sınırlarını aşar nitelikte olduğu anlaşılmaktadır" denildi.
 Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 18.10.2016 16:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol