banner200
banner222
09 Ağustos 2016 Salı 14:20
HDP'li Beştaş; Gazetecilerin pasaportları neden iptal edildi?
banner188
banner213
banner230

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş'ın İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala'nın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesi şu şekilde: "15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL neticesinde temel hak ve özgürlükler askıya alınmış olup son birkaç gündür ise seyahat özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar gündemdedir. İlkin gazeteci Hayko Bağdat'ın yurtdışı dönüşünde pasaportuna el konulması ile konu kamuoyuna yansımıştır. Hakkında herhangi bir gözaltı kararı bulunmayan gazeteci Hayko Bağdat, yurt dışına çıkmış ancak dönüşünde pasaportu kolluk görevlilerince alınmıştır. Benzer durumlar ardı ardına yaşanırken gazetecilerin ardından avukatlar da pasaportlarına el konulan gruba dahil olmaya başlamıştır. Yurt dışına çıkarken kolluk tarafından çıkışı engellenen avukatların pasaportlarında herhangi bir sorun olmamasına rağmen "zayi kaydı" düşülerek pasaportlarına el konulması ise dikkate değerdir. Yine TMK kapsamında hakkında soruşturma açılan kişilerin pasaportları teker teker iptal edilirken CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM AB Uyum Komisyonu Üyesi Selina Doğan tarafından aktarıldığı üzere "Emniyetin verdiği bilgiye göre, 15 Temmuz'u takiben Hayko Bağdat dâhil tedbirden tüm gazetecilerin pasaportu iptal edilmiş. Bir kısmı düzeltilecek denildi" bilgisi ile vatandaşlar pasaportlarının akıbetine ilişkin kaygılanmaktadırlar.


NEDEN TÜM GAZETECİLERİN PASAPORTLARI İPTAL EDİLMİŞTİR

Yurt dışına çıkmak isteyen yurttaşların pasaportlarına el konulma gerekçesi nedir? OHAL ilanının ardından yayımlanan KHK'de pasaportu iptal edileceği belirtilen kişiler haricindeki vatandaşların pasaportlarına el konularak ülkeden çıkışlarının engellenme gerekçesi nedir? Gazeteci Hayko Bağdat'ın yurt dışına çıkış anı ile giriş yaptığı kısa zaman diliminde ortaya çıkan hangi durum gazetecinin pasaportuna el konulmasına sebep olmuştur? Emniyet tarafından aktarıldığı üzere, 15 Temmuz'u takiben Hayko Bağdat dâhil tedbiren tüm gazetecilerin pasaportlarının iptal edilmiş olmasının gerekçesi nedir? Neden tüm gazetecilerin pasaportları iptal edilmiştir ve ifade edilen "düzeltme" hangi kriterler esas alınarak yapılacaktır? Vatandaşların pasaportları hangi kriterler esas alınarak iptal edilmiştir? Pasaportları iptal edilen avukatlar için hangi kriterler baz alınmıştır? Gazeteci ve avukatlar haricinde hangi meslek grubuna ait vatandaşların pasaportları iptal edilmiştir? Pasaport iptali haricinde kolluk tarafından yurt dışına çıkışı engellenen vatandaşların pasaportlarına "zayi kaydı" hangi gerekçe ile konulmaktadır? Bunun yasal dayanağı var mıdır? Pasaportları iptal edilen yahut pasaportlarına zayi kaydı düşülen vatandaşların muhalif kesimden olmasının izahı nedir?

OHAL ilanının ardından akademisyenlere getirilen yurt dışı yasağı ile vatandaşların pasaportlarına el konulmasına dair uygulama benzer bir karar ve iradenin neticesi midir? Yurt dışı yasağı tüm ülke vatandaşlarını kapsamakta mıdır? Yurt dışı yasağı uygulamasının amaç ve dayanağı nedir?

Pasaportlara el konularak bireylerin yurt dışına çıkışlarının yasaklanması seyahat özgürlüğü bağlamında Anayasa ihlali değil midir? Devletin kendine OHAL ilanıyla pasaport iptalleri arasındaki bağ nedir?"
 Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 09.08.2016 14:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol