banner200
banner235
banner225
22 Haziran 2016 Çarşamba 15:20
HDP'li Bektaş: Zorla mı götürecekler, gelsin götürsünler
banner188
banner213
banner230
HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, parlamentoda gazetecilerin sorunlarını yanıtladı. Meral Danış Beştaş, dokunulmazlıkları kaldırılan HDP Milletvekilleri Ahmet Yıldırım ve Burcu Çelik Özkan'ın ifade vermek için savcılığa çağrıldığının ancak her ikisinin de gitmediğinin anımsatılması üzerine şunları söyledi:

BAŞSAVCILIĞIN ÖZEL KALEMİNDEN ARANIP İFADEYE ÇAĞIRMIŞLAR

"Biz görüşlerimizi açıkladık. Muş milletvekillerimiz Sayın Yıldırım ve Özkan' la ilgili resmi bir tebligat yok esas itibariyle. Sadece Başsavcılığın özel kaleminden aranıp bu konuda bir davet yapılmış sözlü bir davet. Bu yasada karşılığı olmayan bir yöntemdir aslında. Hukukta soruşturmalar tebligatla, imza usulüyle kişiye teslimle gerçekleşir. Buna karşılık arkadaşlarımız ifadeye gitmeyeceklerini, grup olarak tutumlarının açık olduğunu ifade etmişlerdir. Bizim parti grubumuz bu davetlere icabet etmeyecektir.

"YARGILAMA SÜRECİNİN ADİL, TARAFSIZ OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUZ"

Biz dokunulmazlıkların kaldırılması sürecinde ve devamında gelecek yargılama sürecinin adil, tarafsız olacağına inanmıyoruz. Sorunumuz yada tepkimiz tek tek bizi davet eden savcı ve hakimlerle değildir. Biz kimsenin şahsını, bulunduğu makamı aşağılamak, eleştirmek açısından bunu söylemiyoruz. Biz bir bütün olarak şu anda talimatla yürütülen bu sürecin figüranı, oynanan bu tiyatronun oyuncusu olmayı reddediyoruz. Biz yöneltilen isnatlarla ilgili her yerde sözlerimizin arkasında dururuz. Grup olarak gitmeyeceğiz. İstiyorlarsa bizim her gün nerede olduğumuz bellidir. Zorla mı götürecekler gelsinler götürsünler. Halkın iradesine nasıl bir müdahalede bulunacaklarsa bulunsunlar. Ama biz ortak bir metinle böyle bir durumda gideceğiz ve hepimiz aynı sözleri söyleyeceğiz. Çünkü bu bizim için Türkiye'nin adalet mücadelesine bir katkıdır. Yargı tarafsızlığına yönelik eleştirilerimizin gerçekleşeceği alanlardan biridir."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 22.06.2016 15:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol