banner237
banner241
15 Şubat 2016 Pazartesi 17:00
HDP'li Baluken: Azez düşmeyecek, beyefendi hepimizi savaşa sürecek

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Suriye'deki hareketliliği değerlendirerek şunları söyledi: "Cizre'den Azez'e kadar, Sur'dan Halep'e kadar AKP bir savaş hattı örmüştür. AKP bütün sözlerine ihanet ederek, barış adına almış aldıkları oyları bir savaş sürecine kanalize etmiş, oraya yönlendirmiştir. AKP, Kürt düşmanlığı üzerinden bütün coğrafyayı yangın yerine çevirme gayreti içindedir. AKP orada vekalet savaşı yürütüyordu, sonuç almayınca fiili olarak bir savaşın içine ülkemizi sürükledi. Azez'e yönelik ortaya çıkan durum, yapılan açıklamalar, top atışları AKP'nin dış politikasının ne olduğunu açık bir şekilde ele vermiştir. AKP kimi koruma adına bu top atışlarını yapıyor. Bütün Türkiye kamuoyu bu soruları soruyor. AKP'nin son top atışlarıyla birlikte dünya kamuoyu tarafından net bir şekilde görülmüştür. Maskesi düşmüştür. Açık bir Kürt düşmanlığı ve çete üzerinden şekillenen bir dış politikayla, AKP politikasıyla karşı karşıyayız. Azez'de kim var, Cerablus'da kim var angajman kurallarını işlettiği? Kimi koruyorlar. O sınırlarda kimlerle komşu olmak istiyorlar"

'NE TRİBÜNDEN SEYRET, NE SAVAŞA GİR'

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın açıklamalarını da eleştiren HDP'li Baluken, "'Tribünlerden seyredecek miyiz?' deyip savaşın onayını kitlelerden almak istiyor. Yapacağın şey belli. Ne tribünden seyret ne savaşa gir. Bugün Türkiye halklarının istediği, Türkiye'nin barışçıl diplomatik çabalara katkı vermesidir" dedi.

'BEYEFENDİ HEPİMİZİ SAVAŞA SÜRECEK'

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 'Azez'in düşmesine izin vermeyeceğiz' açıklamasına da tepki gösteren Baluken şöyle konuştu: "Başbakan 'Azez düşmeyecek' diyor. Seni ne ilgilendiriyor. Azez düşmeyecek, beyefendi hepimizi savaşa sürecek. Sen daha birkaç ay önce 'Kobani düşecek' diyordun. Bütün denklem ve sorun burada. 'Kobani düşecek, Azez düşmeyecek' anlayışı ülkeyi bataklığa götürüyor. Bu anlayışı kabul etmemiz mümkün değildir. Bu savaş politikalarına karşı sessiz kalmamız mümkün değil."

'BU ÜLKE ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU'NUN AİLE ŞİRKETİ DEĞİL'

Son gelişmelerle ilgili tbmm'nin bilgilendirilmediğini vurgulayan Baluken, konuşmasını şöyle tamamladı: "Bir savaşa girilecekse, savaş kararını alması gereken Meclis burasıdır. Bırakın karar almayı tek bir tartışma yok. Bundan kimse rahatsız değil. CHP ve MHP'nin bu konuda bir rahatsızlığı yok. Ana muhalefet partisinin savaş arayışlarına karşı net tutum koyması lazım. Bu ülke Erdoğan ve Davutoğlu'nun keyfince yöneteceği özel aile şirketi değil. Konuyla ilgili genel görüşme talebimizi meclis başkanlığına sunuyoruz."

 

 

 

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 15.02.2016 17:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol