banner200
banner235
15 Şubat 2016 Pazartesi 14:00
HDP'li adaylar hakim karşısına çıktı
banner188
banner213
banner230


HDP'li Aydınlar ve Yılmaz hiçbir zaman şiddeti övmediklerini söyledi. Mahkeme başkanı, şarkının bir bölümünde "Başkansız yaşam olmaz" ifadesindeki 'Başkan' ile kimi kast ettiğini sorması üzeine Elmastaş, "Allahu teala olmadan yaşam olmaz' diyebilirsiniz" dedi.

Buca İlçesi'nde 7 Haziran seçimleri öncesi seçim bürosu açılışı sırasında konuşan dönemin HDP İzmir Milletvekili adayları Hacay Yılmaz ile Pınar Aydınlar hakkında, 'Terör örgütü propagandası yapmak', aynı etkinlikte şarkı söyleyen yerel sanatçı Murat Elmastaş hakkında ise, 'Suç ve suçluyu övmek' suçlarından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında, İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde kamu davası açıldı. Davanın açılması üzerine bugünkü ilk duruşmaya, HDP'li sanıklar Pınar Aydınlar, Hacay Yılmaz ve yerel sanatçı Murat Elmastaş, avukatları ve partililer katıldı. Kimlik tespiti ardından, Aydınlar'ın avukatı Şerife Çelik, konuşmalarla ilgili dosyada bulunan ses ve görüntü kayıtlarının hukuka aykırı olarak alındığını belirtip, bu nedenle dosyadan çıkartılmalarını istedi. Mahkeme heyeti, savcının da görüşü doğrultusunda, avukat Çelik'in talebini reddetti. Daha sonra sanıklar savunmalarını yaptı.

"PARTİMİN PROPAGANDASINI YAPTIM"

Konuşmasında şiddet içerikli ve terör örgütüne yönelik söylemlerinin bulunmadığını belirten Aydınlar, şöyle dedi:

"6 milyon oy almış bir partinin milletvekili adayı olarak partimin propagandasını yaptım. Sedat Peker gibi 'Oluk oluk kan akıtacağız' diyen biriyle karşılaştırdığınızda da hiçbir şiddet içerikli söylemde bulunmadığım görülecektir. Ben adalet, eşitlik ve özgürlük temalı söylemlerde bulundum. Özgürlüğü tüm insanlar için istedim. İfade özgürlüğümü kullandım."

Hacay Yılmaz, mahkeme başkanına dosyada geçen terör örgütünün hangisi olduğunu sordu. Mahkeme başkanu sözü edilen terör örgütünün PKK olduğunu söyledi. Ardından savunmasını yapan Yılmaz, "Ben partimin görüşlerini savunuyorum. Kürt sorununun demokratik, barışçıl çözümü için konuşmaya devam edeceğim. Kürt sorununun barışçıl çözülmesinde taraflar var. Bunlardan biri devlet, diğeri Kürt halk önderi sayın Öcalan'dır. Zaten devlet de sayın Öcalan'ı muhatap görmüştür ki masaya oturmuştur. Ben de tarafların eşit bir şekilde masaya oturması gerektiğini sayın Öcalan'ın koşullarının iyileştirilmesini söyledim" diye konuştu.

BAŞKAN AÇIKLAMASI

Seçim bürosu açılışında şarkı söylediğini, bu şarkıların Kürtçe yayın yapan kanallar ve düğünlerde de söylendiğini, bunların suç içerebileceğini düşünmediğini dile getiren Murat Elmastaş ise, "Şarkının bir bölümünde 'Başkansız yaşam olmaz' ifadesi geçiyor bu bir propaganda değil. Ben bu şarkıyı geçimimi sağlamak için söylüyorum. Orada kastedilen Abdullah Öcalan değil. Allahu teala olmadan yaşam olmaz da diyebilirsiniz. Şarkının terör örgütü propagandası olduğunu bilmiyordum" dedi. Üç sanık da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını istemedi.

2-5 YIL HAPİS İSTEDİ

Dosyaya ilişkin esas hakkında görüşünü açıklayan savcı, Hacay Yılmaz ile Pınar Aydınlar hakkında, 'Terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 2-5 yıl, Elmastaş hakkında ise 'Suç ve suçluyu övmek' suçundan 2 yıla kadar hapis cezası istedi. Sanıkların avukatları savunma için süre isterken, mahkeme heyeti duruşmayı erteledi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 15.02.2016 14:00
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol