banner237
06 Haziran 2016 Pazartesi 02:19
HDP'den yeni yol haritası: AYM'ye bireysel başvuru

Anayasa Mahkemesi'nin CHP ve HDP'li milletvekillerinin başvurusunu reddetmesi ile yeni süreç başlatıldı. Milletvekilleri, görevsizlik kararı ile reddedilen başvuruyu Anayasa'nın 85'inci maddesine dayanarak yapmıştı. Milletvekilleri tasarının Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp resmi gazetede yayınlandıktan sonra AYM'ye bu kez bireysel başvuru olarak taşıyacak.

HDP MYK yarın eş genel başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın başkanlığında toplanacak.

MYK'de bireysel başvuru konusunda yeni değerlendirmeler ışığında çalışma sürdüren HDP Hukuk Komisyonu tarafından anayasa hukukçularının katılıyla sunum yapılacak. MYK'de tartışıldıktan sonra, komisyon öneriler doğrultusunda planlama yapacak. Belirlenecek yol haritası kapsamında Anayasa Mahkemesi'ne milletvekilleri tarafından bireysel başvurular yapılacak. HDP, 110 milletvekilinin imzası ile AYM'ye başvuru için de çalışma yürütecek. 110 imza için CHP'li milletvekilleri ile bire bir görüşmeler sürdürülecek.

Hukuksal çerçevede yeni yol haritası belirleyecek olan HDP, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yapılacak başvuru konusunda da çalışma sürdürecek. Düzenlemenin yürürlüğe girmesi sonrası ortaya çıkacak olası ihlaller de başvuruya eklenerek AİHM'e başvuru yapılacak.

(Kaynak: Milliyet)

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 06.06.2016 02:19
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol