banner200
banner222
09 Nisan 2016 Cumartesi 18:39
HDP'den Erdoğan'ın 'Ya baş eğecekler ya da baş verecekler' sözlerine yanıt
banner188
banner213
banner230


HDP Antalya 1'inci olağanüstü kongresi Kepez İlçesi'nde yapıldı. İl Eşbaşkanlığı'na İhsan Nergis ve Songül Şarklı'nın tek listeyle aday olduğu kongreye HDP Mardin Milletvekili Erol Dora ve HDP Parti Meclis üyeleri ve kongre delegeleri katıldı. HDP'nin Antalya'daki ilk olağanüstü kongresinde salonda Abdullah Öcalan fotoğraflarıyla birlikte Türkiye'de 70'li yıllarından gençlik liderleri Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve İbrahim Kaypakkaya fotoğrafları yan yana yer aldı.Kongrede konuşan HDP Genel Başkan Yardımcısı ve PM üyesi Oluç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Ya baş ecekler ya da baş verecekler' açıklamasını hatırlatarak, "Hayır boyun eğmeyeceğiz. Dik duracağız, demokratik siyasi mücadelemizi sürdüreceğiz. Nasıl 7 Haziran'da Tayyip Erdoğan'ın iktidarını alaşağı ettiysek demokratik siyasi mücadeleyi büyüterek bir kez daha boyun eğmeden onları devireceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti iktidarına karşı mücadele etmenin 'vatana ihanet' olarak görülemeyeceğini söyleyen Oluç, "Vatan, Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarı değildir. Vatan, bu topraklar üzerinde yaşayanlarını ortak iradesidir. Yaptığınız, zulme ve baskıya karşı dik duruş, ihanet değil, demokratik siyasettir" dedi.

Bu mücadelenin dünya tarafından da algılanmaya başlandığını kaydeden Saruhan Oluç, bunun karşısında hem içeride hem de dışarıda savaşan bir iktidar olduğunu iddia etti.

"Zulümle abat olamazsınız. Er ya da geç bu zulmünüz yıkılacak" diyerek konuşmasına devam eden Oluç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cizre, Sur ve Nusaybin'le ilgili sivil toplum örgütlerinin hazırladığı raporlara ilişkin eleştirilerini hatırlattı. Oluç, "Size karşı rapor yayımlıyorlar. Kürdistan coğrafyasında insanlık suçu işliyorsunuz. Bu insanlık suçu sonunda yargılanacaksınız" diye konuştu.

Bunun karşısında yine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından vatandaşlıktan atılmakla tehdit edildiklerini belirten Oluç, "Hiçbirimizi atamazsınız. Bu tehditleriniz boş. Vatandaşlıktan atsanız da her yerde bunları anlatacağız" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 09.04.2016 18:39
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol