banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
28 Eylül 2016 Çarşamba 16:20
HDP'den CHP'ye çağrı: Samimiyseniz 1 Ekim'de 'hayır' deyin

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, kulislerde 'AK Parti'nin cemaatle görüşmeye başladığı' iddialarının konuşulduğunu savunarak, "AKP'ye sormak istiyoruz: Cemaatle gerçekten böyle bir temas grafiğiniz başladı mı? Biz uzlaşma arayışınız var mı? Yeni bir öykü yeni bir senaryo üzerinden geçmişteki suç ortaklığınızı kapatmaya yönelik hangi girişimleri yapıyorsunuz da kulislerde bu yapmış olduğunuz görüşmeler yüksek sesle dillendirilmeye başlandı?" dedi.

"BARIŞ TABLOSUNUN ORTAYA ÇIKMASI HALA MÜMKÜNDÜR"

HDP'li Baluken, TBMM'de yaptığı basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Baluken, Kolombiya'da 52 yıllık savaşın sona ererek barış anlaşmasının imzalanmasını, savaşın hakim olduğu tüm coğrafyalar için temenni ettiğini bildirdi. Baluken, "Kolombiya halkı barış coşkusunu yaşarken 2 yıl önce aynı coşkuyu edebileceğimizin eşiğine geldiğimizi düşünerek neden böyle bir tabloyu ülkemizde başaramadık diye iç geçirdik bizlerde. Ankara'da ya da Diyarbakır'da bu barış tablosunun ortaya çıkması hala mümkündür" diye konuştu.

"AKP'YE SORUYORUM: CEMTLE BİR UZLAŞMA ARAYIŞINIZ VAR MI?"

HDP'li Baluken, FETÖ üyelerinin iletişim programı olan 'Bylock' programını kullanan milletvekillerine yönelik bir soruşturma yapılmamasını eleştirerek, şu açıklamalarda bulundu: "Adil Öksüz'ün durumuyla ilgili kamuoyunu yakından ilgilendiren soru işaretleri var. Kamuoyunu aydınlatacak tek bir çalışma AKP tarafından yapılmış değil. Fethullahçı yapıyı bizzat büyüten en büyük desteği verene belediye başkanları görevlerine devam ediyorlar. Halk iradesinin temsil eden halkın belediyeciliğini yapmaya çalışan 30'a yakın belediyeye kayyum atanıyor. Ama AKP tarafından darbeci olarak lanse edilen yapıya her türlü desteği sunmuş olan belediye başkanları el üstünde tutulmaya devam ediliyor. Bütün bunları alt alta getirdiğimizde gerçekten AKP'nin cemaatle görüşmeye başladığı şeklinde kulislerde dillendirilen bu bilgiye tekabül ettiğini görüyoruz. AKP'ye sormak istiyoruz. Cemaatle gerçekten böyle bir temas grafiğiniz başladı mı? Biz uzlaşma arayışınız var mı? Yeni bir öykü yeni bir senaryo üzerinden geçmişteki suç ortaklığınızı kapatmaya yönelik hangi girişimleri yapıyorsunuz da kulislerde bu yapmış olduğunuz görüşmeler yüksek sesle dillendirilmeye başlandı? Yani AKP deyim yerindeyse cemaati gösterip Kürtlere ve bütün muhaliflere vuruyor. Darbeyi gösterip kendi karşı darbesini hızla hayata geçirmenin çalışmalarını yürütüyor"

"ANA MUHALAFET, SAMİMİYSENİZ 1 EKİM'DE TEZKERE'YE HAYIR OYU KULLANIN"

HDP'li Baluken, Irak-Suriye tezkeresinin 1 yıl daha uzatılması için Meclis'e gönderilen Başbakanlık tezkeresine 'hayır' oyu kullanacaklarını vurgulayarak, şöyle konuştu: "1 Ekim'de Meclis'in bir savaş tezkeresiyle açılıyor olmasını büyük bir utanç ve ayıp olarak değerlendirdiğimizi bu savaş tezkeresine karşı net olarak hayır oyu kullanacağımızı Türkiye'nin ne bölgede ne de kendi içinde herhangi bir savaş sürecinden asla fayda görmeyeceğini ifade edeceğimizi bir kez daha vurgulamak istiyorum. Özellikle yaşanan bu krizlerden sonra ortaya çıkıp merak ettiğini söyleyen ana muhalefet partisinin bu edilgen tavrını savaş tezkeresiyle bir kez daha yakından takip edeceğini ifade ediyorum. Halkın kendisine vermiş olduğu yetkiyle süreçlerin tamamına etkin bir şekilde müdahil olsun çağrısını bir kez daha yinelemek istiyorum. Eğer samimiyseniz Türkiye'nin kendi içinde veya bölgede bu savaş girdabının getirdiği faturalardan rahatsızsanız buyurun işte 1 Ekim'de savaş tezkeresine hayır oyu kullanın. Savaşa evet deyip sitemde bulunma hakkınızın olmadığını CHP'lilere hatırlatmak istiyorum"

"AKP SAVAŞIN BOYUTUNU HASTANE KORİDORLARINA TAŞIDI"

HDP Grup Başkanvekili Baluken, FETÖ ile mücadele kapsamında kapatılan askeri hastanelerin terörle mücadeleye engel olduğu yönündeki iddialar hakkında "Ne alakası var. Bütün hastanelerdeki doktorlar, çalışanlar önüne gelen hastaya tıp eğitimi boyunca aldıkları eğitim ve terbiye gereği olarak yaşama dair fonksiyonlarını sağlamak için yaklaşır. AKP Kürt illerde uyguladığı savaş konsepti boyunca sağlık emekçileri üzerinden bilinçli bir kampanya yürüttü. Savaşın boyutunu hastane koridorlarına taşıdı" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 28.09.2016 16:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177